| Botoghina_Cosmin_1980 a întrebat:

Ce profil ar trebui sa urmez la liceu daca vreau sa ma fac pilot, vreau si motivul va rog

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu conteaza ce liceu faci pentru a deveni pilot. Dar poti si tu sa urmaresti licee tehnice. Ca sa fie treaba treaba, intra la un liceu care are si nume de inventator in aeronautica. Exemplul Liceului Henri Coanda.
Pentru a ajunge pilot, exista o unica solutie: faci cursuri acreditate la Scoala Superioara de Aviatie Civila (SSAC) din Bucuresti. Asta inseamna ca poti sa termini si liceul profesional de bucatari.