| AceOfSpades a întrebat:

Ce reprezinta pentagrama aceea cu o inima si un triunghi intr-un cerc? [Scuzati categoria XD ]

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Se numeste "heartagram" si intr-adevar, este logo-ul trupei HIM. Se refera la "love metal", adica o combinatie intre metal (pentagrama obisnuita, care este destul de adesea folosita in acest gen) si "love", semnificat de inima aceea. Mai multe nu stiu, asa am citit.

| AceOfSpades explică (pentru thegatekeeper):

Stiu ca e logo-ul HIM. Sunt fan HIM. Eu citisem pe youtube ca ar fi satanista [ pentagrama ] sau ca ar reprezenta dragostea si m-au indus in eroare. D:

| thegatekeeper a răspuns (pentru AceOfSpades):

Chestia cu pentagrama satanista este destul de gresit inteleasa. De fapt, pentagrama intoarsa (cu doua colturi in sus, semnificand pamantul si focul) este un simbol al raului, spre deosebire de pentagrama asezata in mod obisnuit, cu un colt al in sus. Este intr-adevar folosita si de asa-zisii satanisti, dar doar ca un simbol. In rest, este considerat a fi un simbol benefic (cea asezata in mod normal), folosita si in alte contexte, cum ar fi Wicca.
Cat despre cea de la HIM, este, ca si celelalte, doar un simbol. Nu are nicio treaba cu satanismul in cazul acesta.

| AceOfSpades explică (pentru thegatekeeper):

Eu vazusem pe discovery la fenomene stranii [ trebuie sa imi ocup timpul cu ceva ] ca se mutasera unii intr-o casa unde au vazut o pentagrama [steaua aceea cu 2 varfuri in sus ] si ca invocasera un demon si bla bla. Si apareau astfel de pentagrame printr-un film [vazusem intr-o seara cand butonam] si se refereau tot la invocarea de demoni.
Cat despre pentagrama de la HIM, nu prea are cum sa fie satanista de vreme ce ei, sau ma rog, Ville Valo a declarat ca este ateu. [am citit pe youtube parca ]

| thegatekeeper a răspuns (pentru AceOfSpades):

Am vazut si eu episodul de cateva ori. Acolo era vorba despre Wicca, ce era folosita in mod gresit (desi nu exista asa ceva, iar demonii nu au nicio treaba cu ceea ce inseamna de fapt Wicca, ce se foloseste, de fapt, de elementele naturii etc.), astfel chemand involuntar demoni si asa mai departe. In orice caz, se poate folosi in mod malefic, sa zic asa, dar nu intotdeauna.
Da, pai cu atat mai mult nu are legatura cu satanismul in contextul acesta (pentagrama de la HIM).

3 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Este logo-ul HIM happy o trupa ce canta rock cred, nu stiu sigur genre-ul, nu ascult happy

| AceOfSpades explică (pentru Mann02):

Stiu ca e logo-ul HIM pentru ca imi place mult trupa aia XD. Voiam sa stiu ce reprezinta. Canta Metal, Love Metal.

| Mann02 a răspuns (pentru AceOfSpades):

Ah, aici nu te mai pot ajuta, totusi imaginea imi spune ceva pentru care nu imi vin cuvintele acum, da un search pe google happy

| Chelly007 a răspuns:

Hmm eu auzisem ca e si ce au zis ceilalti dar am mai auzit ca cica-i semnul satanistlaughing[ nu stiu sigur deci nu va suparati pe mine puppy dog eyespuppy dog eyes]

| AceOfSpades explică (pentru Chelly007):

Nu stiu sigur daca e satanista, eu personal nu cred ca e. Pentagrama satanista e aceea cu steaua rasturnata in cerc big grin