| ღmarynaღ a întrebat:

Ce rol are constitutia pentru stat? FUNDA! vreau cu, cuvintele voastre nu luate de pe net.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Constituția este Legea fundamentală într-un stat. Conține articole care stabilesc forma de guvernământ, noțiuni despre granițe, limba oficială, cetățenie, împărțire administrativ-teritoriale, principii politice, sociale, economice. În Constituție sunt specificate drepturile și libertățile fundamentale ale cetațenilor, îndatoririle fundamentale ale acestora etc. Prin Constituție sunt reglementate rolul și îndatoririle puterilor in stat, ale ministerelor, relațiile externe etc.
Constituția unui stat conține principii de organizarea şi funcţionarea statului, reprezentând nivelul democrației la care a ajuns acesta.

2 răspunsuri:
| Simooo_4387 a răspuns:

Se vede ca e temaa chatterbox
oricum, constitutia e legea fundamentala in stat

| shadovv a răspuns:

Cum sunt cele zece porunci pentru omenire asa e si constitutia pentru tara si locuitorii tarii respective. Ea are rol de a detine toate legile tarii.