| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac ca sa scap de frica de intuneri? Am 15 ani si imi esti frica de intuneric.Inainte imi era rusine sa recunosc dar acum am aflat ca si alti oameni chiar adulti sufera de aceasta fobie.Nu stiu ce sa fac cand sunt singura in camera imi imaginez tot felul de chestii, in clasa a 6 a am vazut pe internet un video de-al unei colege cu demoni care intra in oameni si tot felul de chestii si de atunci imi este foarte frica cu un psiholog nu merge. Dau funda :X

Răspuns Câştigător
| Florin a răspuns:

Eu te ajut,uite un sfat,cand esti singura,tot ce trebuie sa faci este sa te gandesti la cel mai frumos lucru din viata ta,si vei uita de toate fantomele si chestiile astea,sau daca nu incepe sa dormi cu lumina aprinsa,si cu timpl sa o stingi,si asa iti va scapa fobia,si ti-am trimis o cerere de prietenie,sa mi-o accepti, pls, si funda?

5 răspunsuri:
| cristiansan a răspuns:

Simplu tie nu iti e frica de intuneric tie iti e frica de ce e in intuneric pur si simplu cand iti imaginezi tot felul de lucruri du-te uitete si gata.
ps si eu am avut chestia asta am scapat de ea dupa o noapte in intuneric total ca se luase curentu.

| marius_2311 a răspuns:

Trebuie sa urmezi niste pasi ca sa scapi de ea.mai intai evita sa stai singura cand e intuneric.mai tarziu asculta muzica si gandeste-te la ceva plictisitor sau foarte complicat.cand esti in camera singura uite-te la desene animate amuzante.mai tarziu incearca sa mergi noaptea singura pe strada vorbind la telefon. apoi fa cateva plimbari din ce in ce mai lungi pe intuneric pana te obisnuiesti.vei reusi.

| asdasasasas a răspuns:

Mai maria si eu is la fel am 14 anibig grin dar uitanduma la "Haunting" pe discovery si "Saw" "casa de ceara" si tot felul de chestii HORROR minte le "opreste" acolo sau nu stiu cum sa zic si mereu cand nu vrei iti imaginezi tot felul de creaturi, scene oribile etc. etc. sau ti se mai poate intampla sa mergi u pe undeva si iti vine`n mine "e nu stiu cine in spatele meu" si na`i cum sa`o controlezi si apoi parca simti ceva daca esti singur in camera iti recoman sa dai TV`u pe muzica sau chestii care`ti i`au minte de la alea, daca ti`e frica sa dormi singura sau mai stiu eu ce baga un radio d`ala mik si asculta si uh ceva uitetela ceva Funny nu stiu cum sa scapi altfel de fobie uneori daca visezi ceva de care tie frica si cica "mergi spre el" iti invingi teama sau nu stiu fa o expeditie ceva in intunerik in padure sau stai mai mult pe intunerik nu stiu si sa vz ca nu-i nimic si d`paia te obisnuiesrti
Paste Fericit! FUNDA?:03

| Blandiana05 a răspuns:

Pai incearca sa lasi o veioza aprinsa in camera,aseaza-te in pat citeste o carte/revista, relaxeaza-te si cand iti vine somnul, numeri pana la 3 si stingi lumina... daca tot mai esti nelinistita si dupa, autosugestioneaza-te ca nu e nimic, ca totul e doar in imaginatie si sa vezi ca iti trece.Si mie mi-a fost frica pana pe la 11 ani, si asa am facut! Baftahappyxoxo

| NadyPorahy a răspuns:

Multumesc mult pentru sfaturi o sa le incerc si sper sa scap happy. Paste Fercit!