| Mihaela_1062 a întrebat:

Ce sa fac sa-mi creasca unghiile mai repede si sa nu se exfolieze? app...si a-si vrea sa-mi spuneti si cum sa-mi fac unghiile patrate.big grin [dau fundita pentru cel care imi raspuns la aman2.love struckbig grin]

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lac de crestere, care e scump. Patrate le pilesti drept si tai cu foarfecuta in linie pe langa colturi. Tot un barbat sa-ti zica?laughing

| 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。 a răspuns:

Buna Mihaela...

Pentru cresterea unghiilor:

-"maseaza" unghiile seara cu putin ulei de ricin ( acest "tratament" trebuie sa-l urmezi aproximativ 2 luni-de preferat seara pentru a mentine uleiul de ricin pe unghii minim 1 ora)
- alta metoda pentru o crestere mai rapida a unghiilor este:cu cat iti tii mainile mai mult in apa cu atat iti cresc unghiile mai repede.(Acum nu trebuie sa te apuci sa stai ore in sir cu mainile in apa.De ex:daca speli banalele vase de trei ori pe zi garanteaza cresterea unghilor, dar nu te apuca sa speli munti de vase). Si mai stiam ca si usturoiul intareste unghiile foarte bine, dar mirosul... e un dezavantaj. :D
-

Pentru ungiile ce se exfoliaza:

- Un " truc" era sa freci ungiile cu o felie de lamaie cam de 2-3 ori pe zi saptamana...
- Nu-ţi pili unghiile decât într-un sens!

Uite aici iti las un link catre un articol ce te-ar putea lamuri in privinta de a iti forma unghiile patrate:

http://www.google.es/......http?/url

Sper sa te fi putut ajuta! Te pup. 。。。✿*゚Viento゚*✿。。

| Mandy a răspuns:

Pai, pentru tratamentul asta, trebuie sa-ti lasi unghiile libere, fara lac/oja pe ele.seara, inainte de culcare, da-te cu o crema hidratanta pe maini. incearca sa dai si pe unghii.asta le ajuta sa nu se mai exfolieze, prin urmare, daca nu se exfoliaza, cresc.Si cu unghiile patrate, taie cu unghiera un linie dreapta, apoi pileste ce a ramas pe parti. Voila. unghii patrate si sanatoase. App am citit undeva ca forma unghiilor iti arata ce personalitate ai.Cica daca ai unghiile patrate, esti o fire calma, care nu-si pierde cumpatul in situatii de urgenta, este fidela, dar incapatanata...Hai ca nu ma mai intind la povesti. Sper sa te ajute raspunsul. pup:*

| Timeea_1190 a răspuns:

Pentru cresterea unghiilor, uleiul de ricin face minuni. Preferabil e sa il aplici seara sa il ti aproximativ 1 h p unghiute. Pt exfoliere foloseste lamaie. Chiar si zilnic se poate folosi iti ungi putin unghiile cu o felie de lamaie. Nu e greu sa iti faci unghiile patrate, important este sa ai unghiile uniforme sau cel putin sa le faci tu sa fie asa. iei o foarfecuta sau daca ai o unghiera pentru manichiura e cu atat mai bine. Iti tai unghia in linie dreapta iar apoi pilesti la colturi ca sa nu se agate. Pileste si parte unghiei unde ai taiat-o. sper sa iti fie de folos. succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le tai, le dai forma si le tii ojate mult timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Mihaela, pentru inceput ai putea folosi un intaritor de unghii pe care sa il aplici o data pe zi dar sa nu te lasi coplesita de el sa nu pui prea mult, pune doar un strat subtire si pentru a nu se exfolia ai putea sa folosesti anumite solutii, uleiuri, lotuni, dupa care le pilezi dar incearca sa faci asta intr-o singura directie. asta tiar putea fi de folos. incearca sper sa te ajute, bye bye