| AlexandraBrb a întrebat:

Ce sa fac sa nu mai îmi fie frica de întuneric și tâmpenii de astea? Va rog, fiecare are problema lui. Nu întrebați sau nu spuneți chestii jignitoare. Dacă nu răspundeți, țineți pt voi.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa gandesti pozitiv si autosugestionarea da randament atunci cand vrei.
Am avut si eu teama de intuneric si de spatii mici, imi era frica sa stau cu usa inchisa la baie, trebuia sa aprind toate luminile in casa si tot asa.
Pana cand am realizat ca trebuie sa ma controlez si ca totul este in mintea mea, cred ca m-am chinuit ceva timp pana am invatat sa stau cu usa inchisa la baie si sa nu mai aprind luminile.
Cel putin eu am astm si de asta se explica totul.
Incearca, nu te costa nimic.
O zi buna sa aihappy

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am problema asta de cand eram foarte mic... nu am scapat complet de ea, dar ce m-a ajutat foarte mult a fost sa ma uit la tipu' asta:

https://www.youtube.com/user/StudioB2kBS

in special la videoclipurile despre dumnezeu, iluminati, bogatia sufletului, chestiile de genul. Tipul este unul foarte genial, are niste clipuri EXTRAORDINARE din punct de vedere psihologic. M-a ajutat extrem de mult nu numai cu problema aceasta, ci si cu altele. Isi explica punctul de vedere in mod unic, este un baiat foarte, foarte special :P sper ca te va ajuta si pe tine asa cum m-a ajutat pe mine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândește-te că monștrilor din întuneric le este frică de tine.Că ești mult mai puternic decât ei și că îi poți controla.Nu știu dacă te ajută dar la mine a mers.

| Innsbruck a răspuns:

Buna!
Am avut si eu aceasta problema dar am scapat de ea.
Am incetat sa ma mai uit la filme de groaza, la povesti de groaza si alte lucruri care ma inspaimanta.
Poate si din cauza imaginatiei tale te sperii asa de intuneric, eu imi imaginez tot felul de ciudatenii groaznice si asta imi provoaca frica.
Incearca sa gasesti un serial sau chiar un anime(sunt mai dragute si nu sunt sanse sa apara ceva creepy, depinde si de anime) sau ceva dragut care sa-ti ocupe timpul si gandirea.

| RazvanXD21 a răspuns:

Încearcă sa mergi cu părinții la o femeie care sa știe sa descânte cu cositor...la mine a funcționat dupa ce a murit tatăl meu îmi era foarte frica sa stau singur in camera

| ionutblast123456 a răspuns:

Incearca sa te acomodesti cu fricile tale si vei reusi sa nu-ti mai fie frica de ele