| Rebelshy a întrebat:

Ce sa fac sa primesc mai multa libertate din partea parintilor?

Răspuns Câştigător
| ViVi99 a răspuns:

In primul rand fii mai responsabila. Ofera-te sa duci gunoiul, sa faci o parte din cumparaturi, sa plimbi cainele (daca ai), sa faci curat in camera. Intr-un cuvant ofere-te sa-i ajuti. Apoi daca primesti bani (fie de la parinti, fie de la o matusa etc) nu te apuca sa-i cheltui pe nimicuri nefolositoare, pentru ca asa le vei da dovada parintilor tai ca esti o cheltuitoare. Poti sa-ti rogi parintii sa-ti deschida un cont unde sa-ti pastrezi banii pentru cand vei merge la facultate etc. Apoi explica-le parintilor tai ca poti sa te descurci si singura intr-o anumita situatie si roaga-i sa te lase s-o rezolvi. Astfel o sa vada ca, desi esti un copil, te poti descurca ca un adult. Asa o sa primesti mai multa libertate.

1 răspuns:
| Cherilyn a răspuns:

Intai trebuie sa le arati ca meriti, si poti face asta devenind mai responsabila.
Ajuta-i cu treburile casei, vorbeste-le frumos, cam asta e cheia. happy
Trebuie sa le dovedesti ca meriti mai multa libertate si daca faci toate acestea nu vad de ce nu ti-ar face si ei pe plac.
Bafta!batting eyelashes