| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa faci sa iti placa sa citesti, pe mine ma plictiseste de ce?

Răspuns Câştigător
| AnaMaria1453 a răspuns:

Oo e simplu! nici mie nu imi place sa citesc dar am descoperit acum 1 luna ceva! la inceput am mers la biblioteca si am luat niste carti ( erau doar daca ma plictiseam rau de tot!) e cossette si gavroche din mizerabilii de victor hugo si in ziua aceea nu aveam ce face desi aveam chef sa stau pe net am deschis carteasi am citit prima pagina. chiar mi s-a parut interesant... si am continuat sa o citesc cau o ora. apoi a trebuit sa o las deoparte sa fac alte treburi si ma gandeam numai la ce o sa urmeze. apoi am continuat sa o citesc pana noaptea cand am terminat-o. cand m-am culcat ma gandeam ce mult mi-a placut si ca as vrea sa citesc tot romanul apoi a doua zi pentru ca era duminica nu era deschis la biblioteca si nu stiam ce sa fac ca aveam un chef nebun sa citesc ceva ( mi-a starnit entuziasmul si placerea de a citi) apoi am citit in 4 ore ( nu consecutiv, cu pauze de 30 50 min ) primul volum din harry potter- piatra filozofala. si acum vreau sa le citesc si pe celelalte dar nu am timp. de fapt in loc sa iti scriu acum acest raspuns eu trebuie sa citesc cartea ( asa ar fi bine). in fine, tot ce trebuie sa faci este sa te gandesti la ce ti-ar placea sa citesti adica cu magie ca herry potter cu copilariile unor copii ca mizerabilii sau singur pe lume sau cuore inima de copil sau o intamplare cum e print si cersetor sau chiar povesti ( depinde ce varsta ai, daca ai peste 12 poti citii cele de mai sus daca nu nu incerca ca nu vei putea intelege acele romane) si daca ai sub 12 incearca fratii grimm sau aladin si lampa fermecata. tine minte ca, sau amintiri din copilarie etc dar tine minte! nu citii ce nu iti place si e plictisitor ca nu o sa mai poti citii mai apoi, vei prefera sa vizionezi filmul sau desenele animate a acelei povestiri ( exceptand ceva pentru scoala). Uite mie nu mi-au placut niciodata ce primeam de la scoala :Amintiri din copilarie, Hanul Anccutei sau Doua loturi bla bla. funda?

8 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Pentru că ceea ce citeşti nu este pe gustul tău şi nu te captivează. Şi pentru că nu eşti obişnuită.

Încearcă să citeşti mai multe cărţi de diferite genuri şi poate îţi vei da seama ce gen ţi se potriveşte.

Baftă!

| Ammy93 a răspuns:

Ai putea sa cauti mai multe cartii si sa vezi ce-ti place. De exemplu mie nu-mi plac cartiile pe care ne pun sa le citim la scoala, dar imi plac cele politiste, cele cu suspans si mai multe. Dar depinde de gusturile tale.

| WorkinForThis a răspuns:

Trebuie sa gasesti o care care sa-ti placa, sa te faca sa-ti doresti s-o citesti in continuarewinking de exemplu, degeaba citesti tu la romane de dragoste, daca tie iti plac sf-urile tongue (tonguetonguetonguee numai un exemplutonguetonguetongue) citeste si tu carti care-ti plac, care sunt pe gustul tau; daca nu-ti place actiunea unei carti, normal ca te plictiseste, daaaah! laughing

| eejke a răspuns:

O carte buna e secretul.

| sorelaaa a răspuns:

Gaseste-ti o carte care sa-ti placa mult!

| cristina_2603 a răspuns:

Pai, incearca sa gasesti o carte care ai auzit ca au citit'o majoritatea prietenior tai, daca ti se pare cartea captivanta s'ar putea sa devii din ce in ce mai interesat si sa iti placa incetul cu incetul sa citesti, dar parerea mea este ca depinde de carte sper ca te'am ajutat papa

| lary98 a răspuns:

Probabil ar trebui sa citesti carti mai pe gustul tau....Incearca sa citesti mai multe carti si vezi care gen ti se potriveste!

| anononimus1234 a răspuns:

Gaseste o carte interesanta.