| NinaY a întrebat:

Ce sa mai fac? cum sa imi conving parintii si sora ca imi pare rau pentru cele facute? m-am saturat sa fiu mereu cea vinovata si ca nimeni sa nu ma asculte! Ce as putea sa fac, in afara de a vorbi cu ele, caci nu asculta ce am de spus orice ar fi...
Un ajutor ceva, e binevenit, sau vreun sfat de orice fel, in afara de a ma sinucide, caci am incercat de prea multe ori si nu pot sad
Fundita...

Răspuns Câştigător
| apalipis a răspuns:

Inainte de toate, faptul ca ai incercat sa te ucizi este foarte groaznic.
Nici nu trebuie sa te gandesti la sinucidere mai ales sa incerci sa faci asa ceva.
Totul are o solutie. Deci nu este cazul sa ajungi pana la sinucidere.
Ce fapta atat de rea ai facut incat sa nu doreasca sa te asculte?!
Incearca sa le recastigi increderea. Ajuta-ti parinti prin casa, fa curatenie, fi mai ascultatoare, etc.
Si cand vezi ca ei ajung sa fie mai intelegatori cu ei, incearca sa vorbesti despre cele facute si sa-ti ceri scuze.
Spunele ca daca vor fi suparati pe tine tot timpul n-are nici un rost.
Si incearca de acum inainte sa iti asculti parinti, chiar daca uneori nu sunt de acord cu tine, ei intotdeauna iti vor binele.
Nu te intrista. pana la urma o sa te asculte si o sa te ierte. Si nu uita, totul are o solutie dar trebuie sa cauti acea solutie.
Niciodata sa nu te mai gandesti la sinucidere.
Take care. >big grin

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Care om normal ar indemna o persoana sa se sinucida?raised eyebrowsM-am saturat de cate ori am zis ca asta nu e rezolvarea tuturor problemelor ci e finalul din toate punctele de vedere.Nu iti pare rau de tine? De clipele care vor veni si nu te vor gasi aici? Fa din tine un om.Nu-i lasa pe altii sa faca din tine ce vor.Creaza-ti propria ta lume in care sa te refugiezi de cate ori realitatea devine prea brutala. Daca nu te asculta incearca sa scrii ce simti. E mult mai usor sa te exprimi in scriswinkingCa suntem vinovati sau nu, nu decidem noi.Noi iertam. Cel putin asa ar trebuiwhistling

| Aiwendil a răspuns:

Nu merita pentru nimic in lume sa te sinucizi! Pe CUVANT! Am mai auzit problema asta. Cere-le scuze pentru ce ai facut prin mesaj, bilet, scrisoare. Poate au rabdare sa citesca.Se pare ca s-au cam aliat cei trei impotriva ta.Nasol! Arata-le ca ai si parti bune. Poti fi si tu asa cum si-au dorit ei.Demonstreza-le ca s-au inselat in privinta ta. Uimeste-i! Fa-i sa se inchine fazandu-te facand curat sau duci gunoiul sau o ajuti pe vecina sau gateste o mancare mai speciala intr-o seara etc.Propune-le sa mergeti impreuna la un film. Spune-le ca ii iubesti.Chiar demostraza-le! Exista multe chestii in care le poti demostra cum esti tu de fapt! Sper ca te-am ajutat.Bye!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa te sinucizi?:O si cine crezi ca te-ar sfatui asta? nuuu! imi pare rau ca treci printr-o situatie care te depaseste, incearca sa le atragi atentia rpin lucruri pozitive:gateste ceva intr-o zi bun sau fii mai ascultatoare si fa tot ce ti se cere(in caz ca poti si nu sunt absurditati), invata bine... daca te porti impecabil un timp si nu mai sunt probleme poate nu vor mai fi stresati si se vor schimba si ei si veti vorbi si intelege

sper sa se rezolve :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii multumita ca ai o sora esti foarte norocoasa

| Bianca_5585 a răspuns:

Ce ai facut? Si oricum nu ar trebui sa te sinucizi in nici un caz ce cred ele e parerea lor tu ar trebui noaptea sa le strecori biletele sub usa in care sa scrie explicatia si ca iti pare rau de mai multe ori! Eu am incercat cu tata si a mers! Incearca!