| LoveForShania a întrebat:

Ce sa mananci ca sa te ingrasi in afara de dulciuri si fast-food? Bananele ingrasa?

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Bananele îngraşă dacă mănânci cel puţin 2 pe zi.
în rest pentru îngrăşat asta este "reţeta" pe care ţi-o recomand:
Micul dejun obligatoriu, mese dese şi plăcute.
în această cură de îngrăşare se va pune accentul pe un mic dejun substanţial şi nu unul servit în grabă, deoarece servirea micului dejun este foarte important atunci când vrem să luăm în greutate.
în timpul zilei se vor servi trei mese principale şi mai multe gustări, cu un meniu diversificat, care să asigure un raport optim de lipide, glucide şi proteine, pentru a nu crea dezechilibre metabolice.
între mese, ca şi gustări, poţi mânca (dar nu în exces) batoane de ciocolată, budinci cu lapte, nuci, alune, iaurturi, shake-uri de fructe sau îngheţată.
Intr-o cură de îngrăşare se recomandă mese dese dar nu încărcate, în care să se mestece bine mâncarea şi să se consume în special fructe şi legume uscate (mere dulci, pere, caise, pepene galben, alune, nuci, stafide), pâine integrală, cereale, cartofi, ouă, carne de orice fel, miere de albine, unt proaspăt şi ciocolată.

Sportul, esenţial pentru depunerea uniforma a kilogramelor pe corp
Sportul ajută în procesul de îngrăşare prin dezvoltarea musculaturii şi repartizarea uniformă a kilogramelor pe corp. Mergi la sală şi interesează-te de exerciţiile specifice acestui scop, ce nu se bazează pe consumul de calorii.
Deasemenea, recomandat este şi înotul sau mersul pe bicicletă, important fiind să alimentezi organismul cu mai multe calorii decât consumi.

Exemplu de meniu pentru a creste în greutate:

Mic dejun – patru felii de pâine cu unt, două ouă fierte, o cană de compot cu fructe;

Gustare 1 – un iaurt cu fructe sau 100g miez de nucă;

Prânz – o supă de legume, 200 g carne fiartă sau la grătar cu patru cartofi fierţi sau copţi, patru felii de pâine integrală, 200 g compot de fructe (mere dulci, pere, struguri);

Gustare 2 – o îngheţată sau 100 g alune;

Cină – o supă cu carne şi fidea, trei-patru felii de pâine integrală, 200 g peste la grătar, o cana de compot;

Gustare 3 – două banane.
Baftă!

| Azµre a răspuns:

De ce sa te ingrasi? la urma urmei daca organismul tau este setat intr-un fel, si aici iti dau exemple am prietene care mananca de 3 ori mai mult ca mine si mananca de toate si nu se ingrasa. Depinde si de metabolism acum. De ce sa te ingrasi lasa mama ca esti bine si asa cum esti! esti prea slaba?

| otylyaotty a răspuns:

Mananca cu pofta ce iti place cel mai mult (dar sa fie mancaruri mai satioase, cum ar fi ciorba de carne, sarmale, chiftele), pana te saturi si bea apa in timp ce mananci si dupa. Si eu mi-am propus sa ma ingras. Dimineata dupa ce mananc cateva fructe, imi fac o farfurie ceva mai plina cu cartofi prajiti peste care pun varza, castraveti murati, salam/caizer, ceapa si/sau usturoi un pic de maioneza si ketkhup. Mananc incet ca sa pot sa mananc tot si beau din cand in cand apa sau limonada. La pranz mananc ciorba de perisoare (imi pun cam 5 perisoare) sau sarmale (cam 6-7) si la fel beau apa/limonada, mai mananc pe la 5 paste, friptura la cuptor sau pulpe prajite, iar seara mananc pe la 8-9 tot la fel mancare mai consistenta. Intre mese mananc fructe: banane, mere, portocale, grepfruit, struguri si prajituri: chec, ecler, amandina, in special astea ce contin cacao si ciocolata. Si inca ceva important, e bine daca ai putea sa folosesti alimente bio. Eu spre exemplu carnea, o parte din legumele si fructe le iau de la tara.

| MărieEu a răspuns:

Pacatul ingrasa. Dumnezeu ii pedepseste pe pacatosi.Pacatoaso! Nepocaito! Slobozimea!