| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla cu noi/corpul nostru in momentul cand suntem intr-o bataie in desfasurare?
Ma bateam odata si pur si simplu nu imi simteam loviturile. Parca-l loveam cu perne, mai ales atunci cand nu reactiona. Ce se intampla? nu-mi simteam pumnii

Răspuns Câştigător
| alexixalex a răspuns:

In momentul unei lupte, corpul intra in modul fight or flight. Ceea ce inseamna ca se elibereaza o cantitate insemnata de adrenalina care te ajuta sa te concentrezi mai bine la ceea ce se intampla si mai putin pe ceea ce simti. Cu alte cuvinte, adrenalina te ajuta sa lupti cu toata puterea ta, sau sa fugi cu toata puterea ta, fara sa te gandesti cat de tare iti bate inima, ca ti-a intrat un cui in talpa sau ca nu mai ai doi dinti, totul se concentreaza pe actiune, pe supravieturire si nu pe durere. In momentul in care adrenalina nu mai este secretata de creier, incep durerile... si ce dureri depinde de cat de tare esti ranit.

5 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

In momentul acela se elibereaza diferite substante in corp, printre care si adrenalina, cea mai importanta care te face sa nu simti frica si durerea in acele momente(mai tarziu e posibil sa urli de durere)

| Puyasigeorgehora a răspuns (pentru Samariteanul):

Sunt curios daca loviturile mele sunt simtite de celalat

| Samariteanul a răspuns (pentru Puyasigeorgehora):

Normal ca sunt.Si tu o sa simti loviturile celuilalt.

| Xdreaper21 a răspuns:

Nervi si adrenalina=aceasta stare

| SeventhHokage77 a răspuns:

Este din cauza starii de nervozitate pe care o acumulai din cauza luptei. Creierul tau era atat de concentrat pe tinta incat nu mai lua in seama simturile tactile deci nu se intampla nimic cu corpul in timpul unei lupte in afara de ranii si vinetelii. Funda?