| Andreeaalexandra008 a întrebat:

Ce se întâmpla dacă nu fac atestatul? Nu primesc diploma de 12 clase?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce atestat vorbesti?
Ca la terminarea celor 12 ani de liceu, curs de zi (fara BAC luat), liceul iti elibereaza un CERTIFICAT ca ai absolvit 12 clase si atat.

Daca ai luat si BAC-ul, atunci iti dau Diploma de Bacalaureat.

Atestatele se dau la scolile profesionale sau postliceale, la calificari in anumite domenii... deci tu la ce fel de "atestare" te referi?

| Andreeaalexandra008 explică (pentru Violleta2022):

Sunt clasa a 12 a pe un liceu tehnologic. Am un atestat de făcut vreau sa știu ce se întâmpla dacă nu îl fac

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeaalexandra008):

Poate vrei sa spui ca ai de facut un PROIECT, ca acela se da elevilor de liceu, atestatele fiind documente ofciale emise (eliberate ) de unitati de stat, scoli sau companii.

| Anonimboy111 a răspuns (pentru Andreeaalexandra008):

Nu o sa se intample nimic, diploma o primesti, dar atestatul acela te va ajuta in viitor in caz de vrei sa profesezi ceva legat de liceul la care ai fost, si atestatul acela te ajuta mai bine si iti e mai usor cu el, SI NU ESTE PROIECT ASA CUM ZICE VIOLELA!

| Irina0797 a răspuns (pentru Violleta2022):

Bai tanti, nu mai vorbi daca n-ai habar despre subiect. Atestatele se dau inclusiv la licee teoretice, spre exemplu la un liceu cu predare intensiva/bilingva intr-o limba de circulație internațională poți susține o lucrare de atestat. CARE NU E UN PROIECT OBISNUIT, si primești o diploma separata de cea de bac, care este o diploma de ATESTAT. La fel la liceele tehnologice, sau la liceele de matematica informatica unde poti alege sa iti sustii lucrarea de atestat din informatica. E într-adevăr un proiect, dar primești o diploma care atestă ca ai terminat liceul la o anumita specializare. Mai informează-te înainte ca ești foarte tare in gură pe aplicația asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irina0797):

Mai fetita, mnici tu nu stii ce vorebsti!
fata cu topicul spune ca ea are d efacut un atesta si eu am explicat ca ATESTATUL este o hartie oficiala data de o instututie in urma predarii unui proiect sau sustinerii unui examen.

| Irina0797 a răspuns (pentru Violleta2022):

Abia poți sa scrii deci bănuiesc ca te descurci la fel de bine si la citit. Mai citește-ți mesajul. E ok, silaba cu silaba, astept cat ai tu nevoie.
Ai zis de scoli profesionale, te rog frumos cauta pe google atestat liceu, si o sa vezi ce implica. Ti-am răspuns doar pentru ca ai o atitudine de tot rahatu pe aplicația asta si te dai inteligenta dar din 5 cuvinte greșești 6 laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irina0797):

Bine ar fi fost daca ai fi avut bun simt si educatie cu atitudinea asta de rahat.

| Madaxo97 a răspuns:

Ba da, cel puțin așa ar trebui, sa primești diploma, doar ca nu mai ai acea calificare pe care ti-o ofera atestatul. Si eu am avut de dat atestat la liceu tehnologic, încearcă totuși sa il faci, măcar de forma, nu trebuie sa te stresezi sa înveți prea mult, mai ales ca ai si BAC-ul si e mai important decât atestatul. Cel mai bine întrebi la liceu la secretariat sa aflii sigur.

| Madaxo97 a răspuns:

Dai cele mai random răspunsuri peste tot, jur laughing laughing esti tare