| mariapisi11 a întrebat:

Ce se intampla in povestea "Cealalta Ancuta" din Hanul Ancutei plz raspunsuri, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Protocala a răspuns:

" Cealalta Ancuta " este personajul principal în aceasta povestire de aventuri, petrecuta în "vremea veche" si este relatata de Ienache coropcarul, un negustor ambulant care îsi prta marfa tocmai în vârful muntelui, ca numai oamenii de acolo "n-au vazut înca târgurile". Pe când se afla la târg la Iasi îl întâlneste pe arnautul Costea Caruntul care ducea legat un "razas nebun si nemernic pe nume Todirita Catana", care urma sa fie închis în turnul Goliei asteptând condamnarea la moarte. Plecând de la Iasi, dupa ce trece de Târgul Frumos, coropcarul îl întâlneste pe Toderita Catana scapat din mâinile jandarmilor.

La hanul Ancutei se organizeaza prinderea lui Catana banuindu-se ca aici va veni.

Ienache declara ca-l cunoaste pe Catana si ca acesta o apucase cu "mare spaima spre Timisesti". Ancuta spune ca omul intentiona sa o rapeasca pe duduca Varvara si este însotit si ajutat de si de alti raufacatori bezmetici. Atunci Costea planuieste prinderea lui Catana la Timisesti, lânga podul plutitor spre Agapia. Acolo mos Bâra "cu plete-n ochi si surd" le spune ca podul plutitor nu suporta atâta greutate deoarece apele Moldovei se umflasera peste masura. La sugestia Ancutei, Costea si Varvara hotarasc sa treca primii râul, ceilalti urmând sa-l treaca cu urmatorul transport. Ajunsi pe celalalt mal cu podul plutitor, nu se auzea nici un zgomot, nu se simtea nici o miscare. Nelinistiti oamenii au început sa strige, "dar nimeni n-a înteles ce-a fost si ce s-a întâmplat". În zori gospodarii din Tupilati au gasit pe mosneag legat, iat pe Costea Caruntu "strâns cu funii pâna la sânge, cu calus de rasina în gura". Când l-au eliberat, jupânul era turbat de furie si "atât de prapadit, încât a trebuit sa-l culce oamenii lui în caruta, ca sa-l poata duce înapoi la agie"

Ienache banuieste ca Ancuta facuse vraji, deoarece în linistea noptii si la lumina lunii, ea parea ca aude ce se întâmpla pe malul celalalt. Nimeni n-a putut sa afle ce fusese în noaptea aceea, jupânul Costea n-a povestit nimanui, dar Ancuta reusise sa scape cu duduca Varvara în tara ungureasca.
sper ca te-am putut ajuta :3