| InnocentSmile a întrebat:

Ce ste nimicul la dumnezeu?(am mai intrebat o data dar de data aceasta vreau seriozitate)fundahappy

Răspuns Câştigător
| Just1dream a răspuns:

"nimicul" in sinea sa poate fi privit din mai multe unghiuri. daca stam bine sa ne gandim si sa meditam asupra subiectului "nimic" poate reprezenta mai mult decat simpla lipsa a vreunui obiect, ci chiar o complexitate, un amalgam de lucruri fara vreun sens sau scop. spre exemplu atunci cand in mintea noastra sunt o multime de gnduri ce nu pot fi rezumate in cateva cuvinte si suntem intrebati la ce ne gandim noi spunem ca la nimic. putem deci sa tragem concluzia ca atunci cand ni se spune ca Dumnezeu a facut lumea din nimic, se intelege realizarea unei ordini in univers, nu neaparata creatie a lucrurilor materiale din nimic.
nimicul la dumnezeu trebuie sa fie tot o complxitate de lucruri ce nu pot fi tocmai explicate cum ar fi spre exemplu harul, caci nu putem sa spunem cu exactitate ce reprezinta.
desi suna ciudat ce am scris eu aici alta modalitate de a gasi un raspuns nu am izbutit sa descopar.
o zi buna si sper ca explicatia sa clarifice oarecum situatia.

2 răspunsuri:
| Damaris_8457 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea straight face

| InnocentSmile explică:

Scz am papat eu un "e".am intrebat: Ce este nimicul la D-zeu?