| MarcelinoPanivino00 a întrebat:

Ce stiti despre zodia fecioara? big grin

Răspuns Câştigător
| Unique a răspuns:

Buna!Eu sunt zodia fecioara !sa iti spun cate ceva despre ea ,din fiecare parte a vietii si al sentimentelor!
Femeia Fecioara Zodiacul Sentimental Erotic
In aceasta zodie exista cele mai multe femei nemaritate si aceasta pentru ca rareori isi gasesc barbatul care sa corespunda pretentilor lor. Fecioara judeca oamenii destul de superficial, adica mai mult dupa aspectul lor (curati, bine imbracati, apetisanti) ca urmare, nu vor intelege, sau pur si simplu vor trece pe langa personalitati valoroase apartinand ambelor sexe.

Daca vrem sa o intelegem nu trebuie sa o judecam ca pe un om rational, ci ca pe o femeie cu multa stapanire de sine. Dorurile ei raman de cele mai multe ori secrete.

Este serioasa si plina de prestanta. Modestia i-a fost pusa in leagan si rare ori o vom surprinde laudandu-se. Are maniere excelente si se comporta ca o adevarata doamna daca nu este provocata.

Daca este jignita ataca salbatic cu cuvinte si reuseste sa-l ingenuncheze si pe cel mai puternic. Tine mult la autoperfectionare si se straduieste mereu sa-si imbunatateasca pozitia sociala.

Se intereseaza in mod deosebit de literatura, muzica si pictura iar multe dintre fecioare dezvolta un puternic talent critic. Isi face prea mult griji si aceasta pentru ca este convinsa ca toate problemele se pot rezolva in mod rational. Se increde mai mult in intelect decat in intuitie. Poate fi generoasa, rabdatoare si buna dar in esenta este foarte rece.

Are o mare putere de munca preluand toate sarcinile fiindca este convinsa ca numai singura le poate rezolva bine. Domeniul ei este casa. Aici domina si conduce, iar un barbat excelent trebuie s-o accepte.

Casa ei arata ca si cum n-ar sta nimeni in ea. Fiecare lucrusor trebuie sa fie la locul sau stabilit pentru totdeauna. Este extrem de econoama. Stie ce-si doreste un barbat. il va ajuta in toate problemele pentru ca este o maestra in analiza. Daca se casatoreste o va face destul de tarziu.

Va deveni o gospodina perfecta si o buna mama (poate putin prea severa) iar pentru sot o partenera interesanta. Sexul este pentru ea o problema a inmultirii speciei si nu o placere si acest lucru se manifesta frustrant caci in general este draguta si isi mentine formele la batranete.

Ii plac micile petreceri pe care le organizeaza pana in cele mai mici detalii, dar nu invita oameni care nu stiu sa se comporte si sa manance frumos, nu se imbraca ordonat si care au obiceiul de a imprastia scrumul de tigara peste tot. In meserie va fi tot atat de exacta.

Stie sa socoteasca bine, este o contabila buna sau o secretara practic excelenta. Va cere salariul care-i permite sa ramana independenta. Desi judeca rational si la rece are totusi un punct slab: prietenul-amantul.

Nu va vedea greselile sau slabiciunile sale ci va ramane credincioasa imaginii pe care si-a faurit-o despre el. Trateaza barbatul ca pe un pamant virgin care trebuie cercetat, aparat, dezvoltat si imbunatatit.

Se descurca foarte bine in psihologia barbateasca, dar ea trebuie sa fie stapana. Asteapta de la ceilalti sa fie tot atat de curati, ordonati si corecti ca si ea.

Zone Erogene:

Punctul lor sensibil este burta. Reactioneaza la mangaieri in acest perimetru si mai ales un dus in aceasta regiune il excita puternic. In general au o mare preferinta pentru jocurile in apa.

Poate fi uneori foarte frumoasa, avand în general trasaturi fine, un ten curat si ochi de culoare închisa.

Linia vestimentara ce o adopta este cea clasica, fara extravagante, simpla si cu tendinte spre sobrietate.

Ea pastreaza trasaturile generale ale zodiei, aplicate însa în contextul concret al feminitatii ei. Nu e o fire emotionala, ba chiar pare adeseori rece si antipatica.

Cine are rabdare de a o cunoaste mai bine va aprecia simtul ei de ordine, de organizare si meticulozitate în tot ceea ce face.

Daca îi poate îndura înclinatiile spre critica permanenta si adesori spre barfa, atunci totul e bine.

Sensibila si timida, modesta si rezervata, ea poate aparea initial ca tipul fecioarei în alb, casta si pura (ceea ce într-un anume sens si este), dar sa nu va asteptati sa se lase influentata neconditionat de dumneavoastra, caci pune o mare hotarare în tot ceea ce face si devine adesea foarte încapatanata.

Copiii sai vor fi îndocrinati de la cele mai fragede varste cu regulile si ideile de a fi mereu curati, ordonati, sistematici si perseverenti.

Contrar aparentelor de raceala sufleteasca, mama "fecioara" poate fi foarte afectuoasa si capabila de mari sacrificii pentru ei.

Ca si barbatul Fecioara, femeia Fecioara nu va avea mari pasiuni. Partenerul pe care il alege, ii va deveni sot, intr-o uniune sincera si durabila.

De obicei, femeia Fecioara este o persoana ordonata si pretinde din partea partenerului acelasi lucru.

Este o fiinta idealista si doreste un barbat perfect, curat, fara vicii.

Acasa Sfatul medicului Tratamente Articole Umor... natural Glosar Linkuri utile Astrolog

Home I Articole I Astrologie I Nativa zodiei fecioara
Astrolog

* Intreaba astrologul
* Vezi raspunsurile
* Horoscop
* Articole astrologie

Nativa zodiei Fecioara
Data aparitiei: 11.09.2008
Fecioara(23 august-22 septembrie)

Cuvinte cheie: discriminare, metodism
Semn de Pamant: feminin, negativ, nocturn, volatil
Planeta guvernatoare: Mercur, in aspect nocturn
Simbolizeaza: pamantul, fiintele bune, pure si resemnate; datoria, virginitatea; opozitia altora; posturile subalterne si onorurile dificile; avantaje prin intermediul fratilor si surorilor sau pentru acestia
Culorile specifice: argintiu, violet, indigo
Pietrele pretioase: ametist, carneol, pirita
Metalul: mercurul
Fraza cheie: "Eu analizez"
Calitati: interiorizare, adaptabilitate, materialitate. Calcul, comert, critica si analiza, logica si discernamant; perspicacitate, simt practic. Interes pentru chimie, mecanica, medicina, farmacie, igiena, dietetica, munci subordonate. Eficienta practica, metoda, atentie si ingeniozitate. Constiinciozitate.
Trebuie sa dezvolte: o viziune mai cuprinzatoare asupra lumii, o mai mare diversitate de interese.
Trebuie sa evite: hipercriticismul, implicarea in lucruri neinsemnate.

Acest semn zodiacal este reprezentat printr-o tanara fata virgina inaripata purtand spice sau o cununa.

In universul zodiacal al Fecioarei se decupeaza silueta unui caracter cu o dispozitie generala catre control, retinere, stapanire, disciplina, cu o tendinta catre economie, acumulare, temporizare.

Femeia Fecioara are un caracter serios, constiincios, scrupulos, metodic, ordonat, atasat principiilor, sobru, preocupat de sensul civic si de respectabilitate, muncitor, indreptat catre lucrurile dificile, laborioase.

In Egiptul antic, semnul Fecioarei era semnul lui Isis. Acest semn mai simbolizeaza constiinta aparand din confuzie, precum si nasterea puterii de patrundere a mintii.

Sunt multe de invatat despre acest simbol vulnerabil si fragil al feminitatii pline de candoare. In primul rand, coloana ei vertebrala este facuta din otel inoxidabil.

Este adevarat ca este adeseori timida. Dar o femeie din Fecioara are toate talentele si resursele necesare pentru a-si gasi fericirea, oriunde s-ar afla aceasta. Daca pe acest drum se intampla sa dea peste spini, ramane verticala si neinfricata.

Daca aflam cumva ca o femeie Fecioara incalca regulile sociale, inseamna ca trebuie sa citim printre randuri. Mintea ei este fundamental curata, pura, ca si iubirea adevarata, singurul fel de iubire pe care-l accepta. Escaladeaza cel mai inalt munte si traverseaza oceane furtunoase doar in pantofi si rochita odata ce spiritul ei mercurian este starnit, fapt ce poate schimba profund acea imagine feciorelnica, fragila a ei. O Fecioara pentru care o relatie este imperfecta, gaseste o iubire care i se pare fara cusur, si taie legaturile vechi fara ezitare. Este la fel de calma si precisa ca un chirurg. Oricat ar evita sa rupa legaturile personale, ea evita si mai mult ipocrizia.

Odata ce a vazut ca o iubire e adevarata si ideala, puritatea conceptului ei despre o legatura sentimentala este mai presus de orice document legal din lume. Ea este femeia din zodiac care poate fi extrem de practica si divin de romantica in acelasi timp. O Fecioara daruita unei aventuri romantice este un exemplu de Fecioara care se comporta cum ii dicteaza inima atunci cand se afla in situatia de a alege. Chiar daca apare opozitia societatii, aceasta nu ii schimba cursul actiunilor, asa cum nu-i schimba nici puritatea motivelor ei. Iubirea unei Fecioare poate arde cu incandescenta prin intensitatea si hotarirea ei. insa aprinderea acestui foc poate dura catva timp.

Femeia tipica din Fecioara are o calitate misterioasa, tacuta si rabdatoare, un gen de "pasiune a spiritului", delicatete amoroasa.

Nativa este perfectionista si face totul ordonat si eficient. si de cele mai multe ori are dreptate. in plus, tine enorm la promptitudine. Una dintre placerile ei sufletesti este sa cultive, sa ofere si sa primeasca flori. Pamintul este elementul ei, asa ca apreciaza natura. Florile fac din fecioara o fetita dulce, plina de farmec

Mintea ei limpede descopera imediat orice fisura in conversatie, chiar si spusa de cel mai rafinat orator. Are mintea pura, este adevarat, dar deloc naiva. In plus, este o fiinta atat de incantatoare incat nu mai conteaza daca ea castiga dezbaterea.

Este o excelenta consultanta si administratoare in chestiuni financiare. Este concisa si practica, descopera cele mai mici detalii, pe care nici un expert contabil nu le-ar detecta imediat.

Cuceritorul Fecioarei trebuie sa fie impecabil in ce priveste manierele si gramatica. Apreciaza rabdarea, gratia si bunul gust, teatrul, emotia dramatica, tot ce i-ar stimula trezirea si manifestarea libera a emotiilor ei tinute strans sub control. Este un critic exceptional. Intelectul ei inalt combinat cu gustul artistic ii ofera o perceptie remarcabil de ascutita. Iubeste piesele de teatru, concertele si cartile, dar le critica cu luciditate continutul. La fel de critica este si cu vorbele si faptele barbatilor. Gandirea ei limpede precum cristalul ii permite sa-si vada in taina propriile imperfectiuni la fel de clar cum le vede si pe ale celorlalti si se ajusteaza constant, cu obiectivitate si optimism.

Unul dintre multele lucrurile placute in relatia cu o femeie din Fecioara este faptul ca ea se ocupa de tot, facandu-i placere sa teasa cu maiestrie meandrele vietii cotidiene, ceea ce-i elibereaza pe cei mai putin organizati de un stres ireparabil. isi tine iubitul pe o linie dreapta, fara sa-i rapeasca masculinitatea, arta pe care femeile din alte semne o pot invata de la ea.

Cat despre chestiunea fidelitatii, putem sa fim linistiti chiar daca ea ramine singura timp de o luna pe o insula cu cel mai sexi barbat din lume. Dar doua luni? Fecioarele sunt si ele femei...

Au inimi mai calde decat cred cei din jur si emotii care pot fulgera de intensitate, chiar daca sunt discrete in privinta aceasta. Latura emotionala a nativelor este controlata, dar intensa.

Este meticuloasa in chestiuni marunte, dar este si buna, generoasa si afectuoasa. In lumea aceasta, ce ne-am face fara mintea si viziunea patrunzatoare a Fecioarei? Chiar si in timp ce observa lucid, este adorabila si irezistibila. Comportamentul ei linistit si ochii blanzi, limpezi, ne prind treptat in magia lor. Poate fi incantator de amuzanta atunci cand se afla intre prieteni care o iubesc, un spirit sclipitor imbracat de un trup dragalas si un ras fermecator, ca niste clopotei.

Este o desavarsita demascatoare de iluzii. Pentru ea, adevarul este frumusete si frumusetea este adevar. Isi imparte viata cu cei in care are incredere, iar lucrurile marunte inseamna mult pentru ea. Chiar daca este modesta si uneori timida, este suficient de puternica pentru ca ceilalti sa gaseasca sprijin in ea in momente dificile.

Fecioara ii disciplineaza cu fermitate pe cei pe care ii iubeste. Copiii le gasesc deseori pe mamele din Fecioara incantator de amuzante si bune. Acestea sunt ferme si urmaresc sa le induca obiceiuri sanatoase, dar au o blandete care-i face sa se simta iubiti si in siguranta.

O Fecioara are mereu casa mirosind a flori. Este un inger pentru cei dragi la vreme de restriste, se imbraca ingrijit si poate discuta orice subiect. Este lipsita de gelozie, pastreaza secretele, isi ajuta prietenii practic in orice situatie. Cine este iubit de o asemenea femeie se poate considera cu adevarat norocos.

Fecioarele cauta mereu cunoasterea, care le aduce totul sub controlul mintii. In final, ele ajung la conluzia ca asa cum trupul trebuie sa serveasca mintea, la fel, si mintea trebuie sa serveasca spiritul.

Simbolul acestui semn este fecioara ce poarta in brate un manunchi de grane, care simbolizeaza intelepciunea culeasa de pe campul experientei. Ele sunt adevarate maestre in a creea ordine acolo unde domneste confuzia.

Fecioara este practica si inteligenta, de aceea stie exact cum sa ajute, fara a se lasa coplesita de pretentiile celorlalti. Ea supune lumea unei analize microscopice. isi dezvolta prin experienta capacitatea de a discrimina intre ceea ce este nesemnificativ si ceea ce este esential.

Totusi, este necesar sa evite sa confunde intelectul, chiar stralucit, cu intelepciunea.

O calitate exceptionala a Fecioarei este daruirea de sine in serviciul dezinteresat, pentru binele general. Are o uimitoare rezistenta fizica si la boala, avand inclusiv putere de vindecare prin prezenta ei tonica si binefacatoare.

Femeia Fecioara este lucida chiar si in domeniul dragostei. Prefera barbatii care dau dovada de stapanire de sine si rabdare decat barbatii pasionali si insistenti, caci ea trebuie sa fie cea care decide momentul. Considera apropierea sufleteasca la fel de importanta ca aspectul fizic al unei relatii. Dormitorul si trupul ei catifelat miros mai degraba a flori proaspete decat a parfumuri exotice. Exhibitionismul ii este strain dar odata hotarata, nu dezamageste. Ii place sa discute subiecte erotice, insa adesea doar ca un simplu flirt, pentru a-si proteja intimitatea. Este receptiva la orice abordare amoroasa, fie ea chiar si avantgardista, cu conditia sa-i fie explicat totul in prealabil, sa cunoasca teoretic ce urmeaza, daca este posibil, cu mai mult timp inainte, pentru a nu fi complet surprinsa. Dar pentru ca admira sincer talentul si spiritul celorlalti, este receptiva la arta si stiinta amorului.
Zodia fecioarei: compatibilitati in horoscopul european

Despre nativii din zodia fecioarei se spune ca sunt lucizi, logici si rationali. Caracteristica de baza a acestora este analiza in detaliu, acestia obisnuind sa se gandeasca de doua ori inainte de a actiona, sa analizeze amanuntit persoanele cu care intra in contact.

Marea majoritate a nativilor din fecioara sunt calmi, blanzi, cu un spirit practic exacerbat, comunicativi si intelegatori. Exista si caracteristici mai putin apreciate ale acestor nativi, cum ar fi siretenia, critica, materialismul, instabilitatea.

In ceea ce priveste compatibilitatile fecioarei cu celelalte zodii, se spune ca nativii din fecioara sunt compatibili cu cei din capricorn, taur si rac, atat din punct de vedere profesional, cat si sentimental. Relatii deloc bune le au cu cei nascuti in balanta, scorpion, sagetator si pesti. Cu nativii din leu, fecioarele pot avea o relatie destul de modesta, deoarece leului nu ii place sa fie criticat si cicalit.
Femeia fecioara: disciplinata, rezervata si timida

Femeia fecioara, din punct de vedere sentimental, iubeste o singura data in viata; este timida si rezervata; nu ii plac deloc aventurile, dar nici barbatii care ii creaza un anumit discomfort material sau sentimental. Profesional, femeia fecioara este creativa si ambitioasa, ideile ei fiind extrem de folositoare; se dedica trup si suflet muncii, ajungand mereu la rezultatele dorite. Cu un aspect fizic placut, inteligenta si serioasa, femeia fecioara este greu de cucerit, iar barbatul care va reusi sa-i castige increderea si dragostea trebuie sa fie rabdator si grijuliu.
Barbatul fecioara: timid, inteligent, lipsit de romantism

Fire practica si complexa, barbatul fecioara este si extrem de pretentios din punct de vedere sentimental. Nu se lasa usor pacalit, iar femeia care ii va fi alaturi trebuie sa fie egala cu el din toate punctele de vedere si sa aibe calitatile care lui ii lipsesc cu desavarsire: energie pozitiva, indemanare, naturalete, pofta de viata, veselie, inflacarare, spontaneitate si imaginatie. Nu este deloc romantic si nu ii plac misterele; el trebuie sa stie totul despre persoana iubita astfel incat sa poate face o analiza amanuntita, sa puna in balanta atuurile si dezavantajele.

Din punct de vedere profesional, barbatul fecioara, ca si femeia acestei zodii, face totul ca la carte, cu pasiune si seriozitate, astfel incat sa nu existe loc de critici sau de indoieli. Personalitati in zodia fecioarei: J.W Goethe, Sofia Loren, Michael Jackson

Din randul celor mai cunoascute personalitati nascute in zodia fecioarei, amintim : Richard Gere, cardinalul Richelieu, Ingrid Bergman, Goethe, Sofia Loren, Michael Jackson, M. Kogalniceanu, Sean Connery, Greta Garbo, Hegel, etc.
Sfaturi Info-ghid:

Pentru ca suntem in luna septembrie, lasati-va ghidati de forta creatoare, pragmatismul si sensibilitatea discreta a fecioarei. In fond, in fiecare luna a anului, zodiile ne influenteaza subtil starea de spirit.

2 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Eva horoscop gasesti tot ce doresti despre zodii.compatibilitate.si previziuni etc etc

| Bellezza_7150 a răspuns:

Fecioarele nu stiu decat sa critice si sa-i enerveze pe ceilaltilaughingdar sunt si foarte sensibile (sunt fecioarabig grin)