| Anne2000 a întrebat:

Ce sunt alea patrate perfecte? Am gasit intr-o culegere de clasa a6-a gen:
1. Sa se determine numerele naturale patrate perfecte de forma "abcd", stiind ca numerele "cd" si "ab" sunt consecutive iar "cd" este patrat perfect: a) (24; 36); b) [24; 36]; c) (28 inmultit 32; 112); d) [28 inmultit 32; 112 ]
De felul meu sunt foarte curioasa, va rog si va jur ca nu e o tema ca n-am teme dar as dori sa stiu si eu pentru la anul, va rog mult ajutati-ma. Primiti funda cei care raspund astaziiii si cel mai repede si care ma ajuta si nu comenteaza ca-mi fac temele si nu stiu ce. Nu e nici o tema, nu ma intelegeti problema voastra. puppy dog eyes (Scuzati categoria)

Răspuns Câştigător
| 7QA3 a răspuns:

Un patrat perfect este un numar care se poate scrie sub forma a*a.
Spre exemplu, 9 = 3*3 este patrat perfect. Sau 4 =2*2, 36=6*6 si tot asa. Succes si apreciez ambitia!

| Anne2000 explică (pentru 7QA3):

Iti multumesc din tot sufletul ca m-ai ajutat! :* Vreau sa stiu cand intru in clasa a7-a, sa nu ma fac de ras. Te pup. :*

| 7QA3 a răspuns (pentru Anne2000):

Nu ai pentru ce happy.

| Dragonfly6 a răspuns (pentru Anne2000):

Astea nu se fac in a 5-a?

| Anne2000 explică (pentru Dragonfly6):

Nu am habar. puppy dog eyes

| Dragonfly6 a răspuns (pentru Anne2000):

straight face