| Mihay95 a întrebat:

Ce sunt capriciile? am nevoie urgent de ajutor ,orice raspuns e de ajutor

Răspuns Câştigător
| BeYourOwnMaster a răspuns:

Capriciile sunt niste lucruri pe care ti le doresti foarte mult, dar de care nu ai neaparata nevoie.De exemplu:e un capriciu sa iti cumperi o minge cu semnatura nu stiu cui, daca tu nici nu joci fotbal, dar vrei neaprat sa o ai pentru ca e semnata de el si celorlalti li s-ar parea interesant.

3 răspunsuri:
| nyko06 a răspuns:

Buna, de exemplu ti pofta pe o prajitura sa zicem mai deosebita si te duci si o mananci sau ai acasa cate haine vrei, dar ai vazut in Mall o bluza facuta de nu stiu cine si vrei neaparat sa o ai chiar daca costa destul de mult tu ti-o comperi, asta inseamna capriu sa-ti faci toate poftele.

| corolav a răspuns:

1)Capriciu = moft, toană, extravaganță, fason.
2) Capriciu = compoziție muzicală instrumentală, cu caracter de improvizație, cutreceri neașteptate de la o stare emoțional lă alta.