anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cedeti in dumnezeu?thinking

Răspuns Câştigător
| andreeutzaa a răspuns:

Nu.Nu cred in Dumnezeu ca persoana fizica.Eu cred ca Dumnezeu e facut sa fie interpretat ca bunatate ect. Dar in nici un caz nu mi-as lasa viata influentata de ceva ce nu exista.In ce nu cred eu deloc si cred ca e cea mai mare prostie care a facut-o omul vreodata e religia. E o mare prostie pentru ca in final daca e sa fie un Dumnezeu e 1 si atat. S-au facut multe crime oribile din cauza religiei, pentru ceva ce nu exista, ceva abstract! Ajunge sa ne uitam cat de rau influenteaza religia chestiile negative. Terorismul e din cauza religiei, Hitler a omort milioane de ebrei pentru religie(si pentru ca era un nebun psicopatic dar asta e altceva), tarile islamice care traiesc dupa biblie se comporta mai rau ca animalele.Si o chestie importanta e ca biblia e vinovata de aceasta diferenta mare intre barbati si femei.Ca vezi doamne au scris ca femeile sunt facute din coasta omului si-au luat lumea in cap ca cine stie cine sunt ei.Cand de fapt suntem identici doar cu organe genitale diverse.Pacat ca si in tara noastra mai exista oameni care cred ca femeile sunt inferioare...barbatii cu un creier sigur nu gandesc asa si se comporta ca oameni.In final religia a scazut in ochii mei in modul in care e folosita sa se faca cele mai oribile discriminari si crime.

20 răspunsuri:
| Rustin a răspuns:

Nu-ti cere sa i te inchini
doar sai urmezi calea...
in fine ii viata ta
bafta si succes!

| anqutsel a răspuns:

Da

| Lady.Love a răspuns:

Da, cred.

| OHmyGosh a răspuns:

1big grinumnezeu se scrie cu D mare
si 2big grina.

| Georgiana2905 a răspuns:

Dumnezeu! Cu majuscula... Sunt de parere ca fiecare crede. Unii spun ca nu dar in momentul in care ajung in niste probleme din care cred e greu de iesit, se gandesc la Dumnezeu. Doamne Doamne e mereu cu noi. Pacat ca nu ne dam seama de acest lucru mereu ci doar atunci cand ne convine

| Miruna_7873 a răspuns:

In primul rand se scrie Dumnezeu si in al doilea rand da.batting eyelashes

| Paulla a răspuns:

Singura forma de respect pe care biserica a pastrat-o pentru D-zeu este scrierea cu majuscula.

| Cotzi a răspuns:

- Psalmul 115 (versetele 5 si 6)

Se refera la idolii altor neamuri, ciopliti din piatra, lemn, etc. si impotriva carora psalmistul punea ii garda pe credinciosi, vrand sa-i fereasca de idolatrie.
Poporul a "reinviat" aceste cuvinte si a inceput sa le aplice acelora care, din patima, din ignoranta sau din reactionalism nu voiau pur si simplu sa vada si sa auda, facand pe orbii si pe surzii in fata realitatilor si a primejdiilor.

| ZeR0_4666 a răspuns:

Normal! ce tu nu crezi?:S?

| SEAL a răspuns:

El nu crede in noi

| alexxv a răspuns:

Da clar.Chiar mi s`a intamplat o data.acum ca crezi ca nu crezi e treaba ta.

Deci : eram la biserica cu niste prieteni si ma rugam.si in acel moment am zis :doamne daca esti aici fa-mi un semn. m`am uitat la candelabrul acela si se misca.deci vorbesc foarte serios.

Deci da, cred in dumnezeu! big hug papa

| Dreamy a răspuns:

Normal... e cam ciudat sa puna un ateu intrebarii anti-religie intr-o tara in care domneste credinta adevarata

| AdryanG a răspuns:

Da cred...desi n-am mai mers de mic la bisericalaughing

si sper sa imi ierte pacatele

| AdryanG a răspuns:

Da cred, desi n-am mai fost de cand eram mic la biserica eu cred in el
si sper sa-mi ierte pacatelehee hee

| EmotionalKoma a răspuns:

Da, mereu cand sunt intr-o situatie rea si ma rog la El, rezolvarea apare ca un miracol :o

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, si in Satana si in D-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Numi pasa ca dumnezeu se scrie cu d mare sua oricum.oh go on
vroiam sa cer parerea voastar iar.toti credeti in ceva ce nu e sigur.
adica din auzite otit spuneti ca e rau sa nu crezi in el.ca el te ajuta dar din moment ce nu l.ai vauzt ce nu ti. a demonstrat nimeni asta de ce ar trebui sa crezi?
sa zicem ca exista si dumnezeu cum. cred eu exista si demoni fantome etc
dar in niciun caz nu o sa urmez turna inchinandu.ma lui!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu unul cred!

| andre_7731 a răspuns:

Da cred in Dumnezeu si sper sa crzi si tu daca nu ar fi existat nici tu nu ai fi s=fost acum in viata fara Dumnezeu nu ar exista nimic din ce vezi! Ar fi paat sa nu crezi! Orcum nu ai nimic de pierdut daca crezi! Fondita?happy