| svenhassel13 a întrebat:

Cer o părere obiectivă:
Între facultatea de istorie din Iași (Alexandru Ioan Cuza) și facultatea de istorie din Pitești(upit) ce ați alege? Eu sunt din Argeș, deci mai aproape de Pitești și mi-ar fi lejer cu apropierea de casă. In schimb, pana la Iași sunt 400 de kilometrii, iar părinții mei sunt total împotriva sa merg la capătul tarii. Ce ați alege?
Ps: menționez ca am media la bac 9.50, cu 10 la istorie (adică intru la ambele la fel de usor)

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aș alege o facultate cu vechime și prestigiu, deci Iași.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui sa conteze un pic mai mult parerea ta in aceasta privinta decat a parintilor.Cred ca Facultatea de la Iasi este mai prestigioasa, plus ca iti face foarte bine in ce priveste dezvoltarea personala sa te detasezi de parinti si sa mergi in alt oras mai departat.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu sunt de-acord cu ceea ce-a spus dullcat.
Dacă pleci în alt oraș primul lucru care trebuie să te preocupe este locuința, să ai un acoperiș deasupra capului. Căminele sunt de cele mai multe ori în stare proastă spre foarte proastăz, iar Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" nu este o excepție, din păcate. Poți căuta singur pe Google ca să te convingi.
Altă opțiune pentru locuit este să închiriezi un apartament, dar asta ar însemna un cost destul de mare (este drept că depinde și de zona în care te cazezi).

| svenhassel13 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Aș prefera sa stau la camin... N am bani de irosit...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru svenhassel13):

Caută să vezi cum arată căminele de la "Alexandru Ioan Cuza" și vezi dacă merită.

| svenhassel13 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Multumesc pentru sfaturi. In cele din urma cred ca poti invata si ajunge la fel de bine din orice universitate atata timp cat esti top

| dullcat a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Sunt si camine bune, nu toate sunt infecte.