| iKivy a întrebat:

Chiar daca e mai lunga intrebarea va rog ajutati-ma! :O3 Uitati cum e treaba. E ceva cu parintii mei. Nu ma lasa la PC decat 2-3 ore maxim si asta ziua, cand nu pot vorbi cu tare multi... Seara nu stau pe PC. chiar intrebarea asta o scriu de pe telefon. Uneori nici pe telefon nu ma lasa. Zic ca-mi stric ochii si mi-l iau uneori. Tot trebuie sa ma ascund. Am incercat sa discut cu ei si de PC da. Nu vor sa auda. Ce pot sa fac? Va rog mult ajutati-ma! Multumesc anticipat! P.S. Am pus aceasta intrebare din cauza lui onasis1961 pentru ca mi-a comentat asa tongueai ce fel de persoana esti daca postezi pe TPU sub forma anonimatului? Hai, PA! big grin frate, eram pe telefon, cand am pus intrebarea am gresit adresa de mail si mi-a pus intrebarea ca Anonim. Sper sa ma ajuti acum. Oricum tot de pe telefon scriu si acum.

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

happy
I-am pus aceeasi restrictie fetei mele cind era intr-a 7-a pentru ca devenise dependenta de calculator. Isi facea temele pe fuga, iesea afara daca avea cu cine si in rest statea cit putea la calculator.
Acum e in clasa a 9-a si tot respecta programul asta. Inclusiv in vacante.
Parintii tai nu vor sa devii un zombie cu ochii rosii, nauc si care stie doar sa se joace.
Sint si alte lucruri care se pot face, pe care le-au facut si altii inainte de a exista calculatorul.Placute!
Si iti vor da un echilibru, vei sti pe ce lume traiesti, vei ajunge sa mai faci si lucruri utile in casa, vei aprecia mai mult lumea reala.
O sa le multumesti parintilor tai....cindvahappy.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au si ei dreptate, e mai ok sa socializezi face to face, iar 3 ore pe zi avand in vedere ca probabil esti elev, ai scoala si teme sunt mai multe decat de ajuns.

in alta ordine de idei, zi le ca vrei sa urmezi o cariera in it si ai nevoie de calculator sa te apuci de invatat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasă... că nu mai ai mult până la facultate! Atunci vei fi pe cont propriu!

| iMaDreamer a răspuns:

Probabil au aflat ca vroiai sa te sinucizi. Ar fi bine sa-i asculti

| Lizu a răspuns:

De ce calculatorul e atat de important pentru tine? Nu crezi ca e mai important sa iesi cu prietenii afara, sa un suc, in parcuri, cinema etc si sa te distrezi decat sa scrii pe mes "rolling on the floor, laughing,sad". Lasa netul, viata reala e mai importanta. Parintii tai nu te lasa la pc pentru ca stiu cat de frumos e sa te plimbi in parc.

| Concu_Denisa_1975 a răspuns:

Bate si tu apropouri cu parintii tai pana ajungeti la o intelegere.

| Julyyyy a răspuns:

Sfatul meu e sa iti faci prietenii multi cu care sa iesi pe afara sa aflii lucruri noi n`ar fi rau sa iti faci si o prietena si daca o sa asculti acest sfat sa vezi ca o sa-ti fie mai bine. Bafta happy