| anonim_4396 a întrebat:

Chiar daca iau mereu note bune, mama ( e invatatoare) insista sa ma asculte si sa ma verifice tot timpul la lectii, nu inteleg de ce? sunt a 8-a,si pe langa ca ma verifica in fiecare zi de scoala, o mai face suplimentar si in fiecare sambata, la materiile mai importante,ma asculta si in scris,dar si oral, cam 2 ore in fiecare sambata dupa-masa,si imi pune si note, deci pe bune parca sunt in scoala. As vrea sa am mai mult timp liber!

3 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Probabil sa fi cel mai bun din scoala mai ales daca sunte ti amandoi in aceeasi scoala inceraca sa fie asa cu tine ca sa nu o faci de ras...sa fie mandra de tine sa se mandreasca cu tine! Cred ca ar trebui sa i explici ca ai si tu voie de putina libertate ..in fine nu stiu ce altceva sa ti mai spun dar cred ca din cauza asta se comporta asa cu tine...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa zici merci ca ai avut noroc cu o mama invatatoare, care se implica si in educatia ta. In ziua de azi, datorita competitiei acerbe la "locurile bune" din licee, notele la examene nu mai sunt suficiente. E chestia cu "calificarea prin dosare", cand rezultatele de ansamblu pe anii scolari din gimnaziu sunt foarte importante la admitere. Bine ca are timp de tine, sa te verifice preventiv (conform principiului: pe TPU nu facem teme, dar daca avem parinti profesori ne-am scos! laughing ). Nu fi trista, mai ai un semestru si scapi de "rasuflarea fierbinte in ceafa" a maica-tii. Trebuie sa recunosti totusi ca faptul ca ai "mereu note bune" e si meritul ei, nu?
Uite ce zic eu: provoac-o la o discutie-pact: dupa fapta si rasplata. Adica ea te verifica si te asculta, si daca totul e OK, sa iti indeplineasca si mici dorinte de weekend (sa te scoata la o plimbare, film, etc) ca sa te motiveze. Asa sa ii zici. Ai sa vezi ca "nu e dracul asa negru"...

Răspuns utilizator avertizat