| Deea_2465 a întrebat:

Ciao! Am mai pus intrebarea asta dar nu am primit raspunsuri bune.Deci inca o data: fac un proiect la scoala despre FUMAT. Trebuie sa realizez un colaj cu poze, cu mici texte in care sa spun ce se poate produce de la prea multe tigari, etc.Cred ca va dati seama in mare despre ce e vorba.Eu va rog daca puteti sa imi dati niste poze si niste texte din alea mici.Pt ca pe net eu nu am gasit, mai ales texte.Sa spuneti ce se produce in organism, etc. Ms!
funditawinking

Răspuns Câştigător
| Angiutssa a răspuns:

Manca-l-ar mama pe Google http://nicoshop.ro/Blog/efectele-fumatului-tigarilor-din-tutun/.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O serie de substante chimice din fumul de tigara contribuie la dezvoltarea aterosclerozei (îngrosarea si rigidizarea peretelui arterelor), si doua dintre cele mai nocive în aceasta privinta sunt nicotina si monoxidul de carbon. (Nicotina destrama legaturile speciale dintre celulele peretelui arterial, proces care initiaza ateroscleroza).

| Giulietta013 a răspuns:

Iti pot spune ce se intampla in corpul unei femei gravide.Copilul se transforma devenind un copil cu un cap mai mare decat picioarele si mainile, iar acestea se micsoreaza(Acestea sunt doar cateva engzemple)