| GeOrGiAnA_8498 a întrebat:

Cine a citit "Baltagul"? Ce anume v-a placut in acest roman si ce anume v-a plictisit? Argumenteaza.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Mi-a placut atat ideea in sine cat si tehnica narativa.

| Marii a răspuns:

Da, am citit. Cel mai mult mi-a placut gandirea logica a Vitoriei, si dragostea ei fata de Nechifor. Nu m-a plictisit nimic.happy

| Mjdolhfi a răspuns:

Eu l-am citit.Normal ca mi-a trebuit la scoalahee hee. Inceputul e ceva cam plictisitor, dar dupa e ceva mai interesant.De obicei nu prea citesc Sadoveanu ca ma plictisesc.Am acasa si romanul "Maria-Sa puiul padurii" am citit prima pagina si dupalaughing. Oricum daca vrei sa citesti cartea spor la citithee hee!

| Klara a răspuns:

Ma plictiseste in general literatura romaneasca, si Sadoveanu mai ales. M-a plictisit inceputul romanului, ca orice inceput, e plicti. Dar sfarsitul e destul de macabru.

| aLyNuSh a răspuns:

Eu l-am citit, obligat bine inteles.Pai nu am intelesc nimic pentru ca nu am citit din placere.Niciodata nu am citit din placere.happy

| ßiαηċα a răspuns:

De curand am citit Baltagul si mi se pare o porcarie.

| Anonim13265464 a răspuns:

Mia placut ca a avut curajul si sia dovedit iubirea fata de Nichifor cautandul si gaura de sarpe si nu mi-a placut ca a tecut in prea multe sate in care a aflat cam aceleasi lucruri.

| anonim_3132 a răspuns:

Mia placut cum a pus cap la cap toate intamplatiile prin care a trecut Nichifor si a aflat cam in ce zona ar putea sa fie.
nu mi-a placut ca e cam tragic ca il gaseste pe Nichifor mort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de plictisit nu m-a plictisit nimic, mi-a placut fff mult. ce mi-a placut cel mai mult a fost atitudinea vitoriei. mi-a placut devotamentul de care a dat dovada, faptul ca s-a bazat pe intuitia si instinctele ei, intr-o societate in care femeile nu aveau niciun cuvant de spus... si faptul ca toate acestea le-a facut pentru barbatul pe care l-a iubit, in ciuda tuturor greutatilor.

btw, ma uit la raspunsurile de mai sus... si ma crucesc de cata ignoranta dau dovada. voi vedeti cartea asta ca pe o obligatie, dar nu va straduiti sa prindeti esenta si mesajul acestei carti super interesante. nu vedeti decat niste tarani incuiati, nescosi in lume. asta e, pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-a placut de victoria ca era analfabetawinking dhaa stii partea in care a primit fica ei scrisoare de la ala... si victoria credea ca e de la nechifor. s-a dus la preot sa-i citeasca scrisoarea... nu prea imi place " Baltagul " plictisitor. dar a tr sa citesc :-p mi a placut doar atunci cand l-a gasit javra pe nechifor love struck ce moment happy

| AntoniaRaluca a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, si miehappy
Acel moment merita citit, si cel de la masa, cand vitoria socheaza pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am citit si orcare din astea is analfabeti mie mi-a placut puterea si devotamentul vitoriei fata de nechifor si nimic nu ma plictisex laughing la carte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baltagul e un roman frumos dar e cam plictisitor si nu prea intelegi ninik din el. Este o carte naspa.Cel mai mult mi-a placut de Nichifor