| anonim_4396 a întrebat:

Cine a participat la concursul de Admitere la Academia de Politie? Vreau si eu informatii referitoare la aceasta facultate. Imi place foarte mult uniforma si statutul pe care il ocupi in societate cand ajungi Ofiter! Mi-as dori sa stiu unde este cel mai greu de trecut, pe langa proba sportiva. La scris sunt putin temator doar in privinta limbii straine pentru ca nu am perfectionat-o asa cum trebuie!

2 răspunsuri:
| ArchangelKnight a răspuns:

Eu am participat la admiterea din anul 2008. Trebuie sa mergi la Inspectoratul Judetean de Politie. Acolo iti vor spune tot ce ai de facut: fisa medicala, cazierul, programarea pentru testul psihologic si altele.Am incercat si la Academie si la subofiteri Campina. Cel mai greu e la scris. Daca esti pregatit fizic si psihic nu ai nici o problema! Treci de probele eliminatorii. Acum nu vreau sa te descurajez, dar daca nu esti pregatit temeinic la engleza cu toate regulile gramaticale si timpurile puse la punct, ai sanse slabe. Plus ca ai Istoria Romanilor si Gramatica Limbii Romane. Eu am picat, din cateva sutimi, dar am picat; si acum sunt pe un alt drum care din fericire incepe sa se 'asfalteze' frumos! Bafta in viitor! Si nu uita ca tu esti stapanul propriilor decizii!

| itsnotmyname a răspuns:

Da, e foarte mult de invatat. La academie nu intri doar cu 3 carti. Nu ajunge sa rasfoiesti manualul de istorie cu o saptamana inainte. Aici ei urmaresc si puterea ta de a sintetiza toata materia, care e multa, si sa o ''culegi'' din mai multe surse. ( de exemplu, la istorie exista 7 manuale, ar fi ok sa iti inveti macar din 4 din ele). In rest, proba sportiva pune si ea probleme, si e bine sa te antrenezi cu vreo 2-3 luni inainte, deoarece nu sunt niste timpi draconici, dar nici usori nu sunt. SPOR!