| Robert03122002 a întrebat:

Cine are experiența in învățarea limbii ruse și arabe? Cât timp îți ia învățarea lor?

Răspuns Apreciat de Editori
| PsihologulMZlate a răspuns:

Dacă nu te afli într-un mediu de contact cu limba respectivă (să fii în țara aceea sau să ții legătura cu un nativ), îți ia aproximativ un an sau un an și jumătate să înțelegi aproximativ 70% dintr-o conversație. În ceea ce privește conversația din partea ta, poate dura chiar și trei ani de studiu. Depinde foarte mult și de tine, de cât de mult te pasionează limba, cultura etc și cât de mult timp ești dispus să acorzi studiului. Partea teoretică o poți parcurge destul de rapid dar îți trebuie și practică. Cel mai bine te uiți la durata unui curs care îți oferă o acreditare după terminarea lui. ( Vezi centrul ARIEL din București).

Spre exemplu, pentru limba ARABĂ
Cursul de limba arabă este structurat în 12 module, fiecare modul durează două luni, cuprinzând 32 de ore de curs.

Ritmul de desfăşurare este de 2 şedinţe/săptămână a câte 2 ore, în intervalul 18:00 – 20:00 sau 18:30 – 20:30, iar zilele se stabilesc în funcţie de opţiunile majorităţii cursanţilor şi de programul profesorului.

În concluzie ai 32 de ore x 12 module = 384 de ore de studiu

Pentru limba RUSĂ este exact aceeași structură.

Îți las un link, te poți documenta mai mult. Au și planuri de lecție, etc.

http://centrul-ariel.ro/cursuri/

Partea mai dificilă este în legătură cu costul unui asemenea curs care este destul de mare.

Dacă nu ești din București, există și alte centre în țară. De obicei găsești o ofertă mai bogată în centrele universitare. În cazul în care ești din provincie și nu găsești nimic pe internet în orașul tău, întreabă-ți profesorii de limbi străine.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Indiferent de limbă: depinde de individ și de istețimea și receptivitate lui, poate varia intre un an și o mie de ani