| εʟεпα a întrebat:

Cine imi da cat mai multe exemple de discriminari are Funda! Va rogg.

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

La un training, un tip ne-a dat o scurtatura a criteriilor de discriminare, ca sa ni le amintim mai usor. Acronimul e BADGERS si vine de la Belief (sistem de gandire) Age(varsta) Disability(dizabilitate fizica sau psihica) Gender (gen) Education (educatie) Religion(religie) Sexuality (sexualitate, orientare sexuala). De aici se desprind criteriile: oamenii sunt discriminati pe motiv de credinte, varsta, dizabilitate, gen, eduatie, religie sau orientare sexuala.

| valy31 a răspuns:

1. Esti discriminat pentru felul in care te imbraci, te machiezi
2. Esti discriminat pentru etnie si origine
3. Esti discriminat pentru culoarea pielii sau pentru orice alt defect pe care societate il considera "ciudat"
4. Esti discriminat pentru functia sau postul pe care il ocupi
5. Esti discriminat daca esti un "tocilar" caci normal nu este "cool"

Sunt multe altele. In general oamenii au un anumite conceptii si daca nu te situezi in standardele impuse vei fi discriminat. Atata timp cat omul gandeste discriminarea nu va inceta

| Ello_Dany_1977 a răspuns (pentru valy31):

Misto mi-a fost de folos

| Twiiix a răspuns:

*religie
*rasida(culoarea pielii)
*Intre sexe(baieti sau fete)
*Determinata de aspectul fizic(persoane grase sau slabe)
*Determinata de probleme fizice, psihice
*legata de situatia financiara
*Intre persoane din mediul rural sau urban
Etc...

| panciucandreea a răspuns:

1.pai romii sunt discriminati tot timpul
2. unii elevi sunt favorizati de profesori din cauza starii lor materiale
3.cei de culoare neagra (africanii)isi pierd des locurile de munca din cauza provinciei
4. unii oameni de diferite religii nu sunt acceptati cum ar trebui in societate
5. orfanii sau "copiii strazi"sunt discriinati din cauza ca nu au o educatie acceptabila

sunt mai multteee

fundita?
su