| Bubuu a întrebat:

Cine imi explica si mie proverbul,, cine se aseamana se aduna"? big grin

Răspuns Câştigător
| Radioactive a răspuns:

Nu mi se pare nimic greu sau inexplicabil in legatura cu zicala, da' ma rog... Spre exemplu, tie daca iti place Harry Potter, te duci la cinema la Breaking Down? Nu, te duci la HP si acolo nu se aduna toti fanii HP? Ok, ala a fost un exemplu mai "modern".

Dar oamenii, in general, stau in preajma celor care ii asculta si ii inteleg, deci cu preferinte comune. Intr-un loc in care oamenii sunt diferiti moral decat tine, te simti singur, neinteles, deci nu esti "in apele tale". E ca si cum ai incerca sa fii cineva diferit de propria persoana doar in scopul de a impresiona pe cineva. La tine la scoala nu se intampla sa se diferentieze prin grupuri? Urasc sa spun asta, parca am fi americani, dar acum se impart dupa popularitate, dupa bani si dupa prostie ori despteptaciune.

Ai priceput ideea? Sper ca nu era tema...

2 răspunsuri:
| Lucinca a răspuns:

Aia care se comporta si gandesc la fel

| AndreiZz a răspuns:

Cei cu temperament/caracter :sangvin,coleric, flegmatic, melancolic se inteleg bine, au grupuri de prieteni cu persoanele cu temperament/caracter identic.