| rebecca987 a întrebat:

Cine imi poate explica mai exact ce inseamna sa fii un om depresiv? Cum sunt acesti oameni? Va rog,daca se poate, fara termeni stiintifici si etc ca asa pot cauta si eu in DEXwinking.
Cel mai bun raspuns primeste fundita...:*

2 răspunsuri:
| lemar a răspuns:

Oamenii depresivi gandesc permanent ca se poate intampla ceva rau, ca nu le merge nimic, ca nu au nici o sansa de mai bine sau de rezolvare a problemelor, s.a.m.d.
PS Cautatul in dex este intotdeuna recomandat.De aceea a fost scris dex-ul.

| DNSK a răspuns:

Simptomele depresiei sunt fizice si psihice. Cele psihice se caracterizeaza prin tristete, lipsa sperantei, deznadejde, pesimism, anxietate, pierderea increderii in sine, lipsa interesului fata de lucruri sau oameni, gandul mortii sau al sinuciderii
Fizic, se manifesta prin dureri de cap, dureri musculare, inapetenta (lipsa poftei de mancare), insomnii