| no name_5407 a întrebat:

Cine imi recomanda si mie cateva carti care MERITA sa le citesc.sa fie de autori renumitithinking( in special romane de dragoste...)
multumeschappy

Răspuns Câştigător
| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Mă bucur că mai e cineva pasionat de romanele de dragoste pe aici. Am o bibliotecă întreagă cu roamne de dragoste și ți-aș putea recomanda câteva cărți foarte frumoase:
Pe aripile vântului-Margaret Mitchell (e super frumoasă și captivantă, doar că e cam lungă, însă o vei citi cu plăcere)
Iubim-Octav Dessila (o carte foarte frumoasă despre vechiul trai în Iași)
Gemenele-Alexandre Dumas(o carte captivantă, într-adevăr roman de dragoste cu numeroase sentimente și trăiri)
Lorelei- Ionel Teodoreanu(o serie de împrejurări deosebite și dragoste trăită din plin)
Cam de acestea îmi aduc aminte când le-am citit! Iată și altele:
Daniel Defoe-Moll Flanders
Prosper Merimee-Carmen
Jane Austen-Mândrie și prejudecată
Jane Austen-Ema
Emile Zola-Creație
Camil Petrescu-Patul lui Procust
Mihail Sadoveanu- Cazul Eugeniței Costea
Lilli Promet-Primavera
Cam astea sunt! Crede-ma, merită să le citești! Lectură plăcută, pa!

7 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Mihail Drumes- Scrisoare de dragoste
Mihail Drumes- Invitatie la vals
Jane Austen- Mandrie si prejudecata
Jane Austen- Ratiune si simtire

| Fillaide a răspuns:

Ce spui de Alexandre Dumas? Eu de exemplu sunt pasionata de operele lui, uite citeva exemple:

După douăzeci de ani,
# Contele de Monte-Cristo, 1845
# Doamna de Monsoreau,
Doctorul Misterios
Cele 2 Diane
Ar mai fi :

Calaretul fara cap de Main Rid
Rosu si negru de Stendhal

| Ana-Maria94 a răspuns:

Seria Amurglove struck sunt foarte bue cartile.sau Jurnalele Vampirilor...sau din colectia Casa Noptii.Semnul Tradarea si Aleasa sau Gazda...happy

| Petronela a răspuns:

Seria Amurg

| adutzz a răspuns:

Eu iti recomand jane eyre de charlote bronte, toate panzele sus de radu tudoran si stapanul inelelor de tolkien (dar ultima doar daca iti place aventurahappy.

| no name_5407 explică:

Am citit seria amurg si jurnalele vampirului, is super:X

| stefanliviu a răspuns:

Salut. Daca vrei pe poti uita aici :http://z8.ro/romane.
Poti gasi mai multe romane si nu la un pret mare. :)
Sper ca te-am putut ajuta.