| BackAgain a întrebat:

Cine imi spune niste experimente pe care le pot face pentru ora de fizica? Experimentele sa poata fi facute acasa.

8 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Uite aici experimente de ce clasă vrei:
http://escoala.edu.ro/labs/#fizica

| euwik a răspuns:

Poti incerca sa faci un circuit cu un bec, generator si fire conductoare, daca vrei si rezistor....eu am facut in a sasea, dar m-a ajutat cineva sau poti sa iti iei de la noriel setul Circuite Electronice si ai acolo multe variante de a face un experiment+ instructiuni si piesele necesare

| BackAgain explică:

Am uitat sa mentionez: experimantele sa fie pentru clasa a IX-a, din mecanica (preferabil din principiile newtoniene).

| BackAgain explică:

Am gasit unul pe YT, dar merci oricum pentru raspunsuri :*

| BackAgain explică:

Cineva care e inaintea mea la catalog (nu dau nume), mi-a furat experimentul...X-(

Deci alte idei de experimente? Cum spuneam, unele care pot fi facute acasa...si am nevoie pana maine, cel tarziu poimaine (colega a prezentat azi)

| XxCrysXx a răspuns:

Pai... ia 3 castroane cu apa, primul cu apa fierbinte, al doilea cu apa calduta si al treilea cu apa fierbinte, si apoi vezi ce se intampla. Este de la capitolul Fenomene termice.

| CeataNoptii a răspuns:

Poti face experimente cu legare consumatorilor in serie sau paralel. Bafta! Sper ca te-am ajuatat!