| TPMTotiPentruMine a întrebat:

Cine imi spune si mie cum sa fac sa invat mai repede? angry adica pot sa invat, dar parca totul imi distrage atentia.cred ca si intr-o camera goala si cu un caiet nu as putea sa invat in adevaratul sens al cuvantului.si trebuie sa sa invat si la fizicaat wits' end
crying

4 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Eh nu poţi, nu vrei cam aici e diferenţa. Concentrează-te cu adevărat la ceea ce siteşti şi gândeşte-te la lucru' respectiv. Numai aşa poţi învăţa. Închide televizorul, calculatorul şi telefonul ca să nu ai parte de tentaţii! Baftă!

| davidwarner a răspuns:

Trebuie sa inveti realizand un film mintal. Un fel de videoclip pe care il retii foarte usor si in care toate sa aiba sens, sa se lege intre ele.

| DeDii a răspuns:

Sperasem sa scrie altcineva, sa nu ma chinui sa scriu;-)
Incearca diferite tehnici de memorare.Nu stiu daca se scrie au se spune asa;-) [loci-technik.] Poti cauta si pe net. Poate gasesti.
Exista metode cum sa inveti cifre, texte si notiuni. Din pacate aceste technici trebuie si ele invatate;-)
Idea de baza este in primul rand [sa ai fantezie]. si sa incepi vizualizezi ce doresti sa inveti.Este mult mai usor sa retii "poze" sau tablouri" decat notiuni/cifre abstracte

Ca exercitu la inceput alegi 20 de cuvinte care trebuiesc invatate.In acelasi timp ei corpul uman ca puncte de reper, incepand cu (picioarele, terminand cu capul.atunci incepi sa "compui" o poveste in care bagi cuvantul pe care il trebuie sa-l inveti cu punctul 1 de reper intr-o "poveste". De exemplu "Azi calc in picioare dreptul penal.etc.
Cand ai notiuni multe iti inchipui un skyline in care te plimbi.Jos la poarta la intrare te intalnesti cu X care face y si discuta de z.Pe pereti sunt agatate.Deci iti inchipui un fel de harta persoanala pe care te plimbi si vezi anumite lucruri amuzante.deci ce vrei sa inveti combini cu o vizualizare a notinunilor intr-o poveste
Cifrele le inveti vizualizand un simbol (incepi cu 1 pana la 10] cifra 1=lumanare, 2 [2 piciore], 3 [triunghi] 4 (patruped/scaun], 5 [mana;-), 6 [sarpe], 7 [coasa sau cei 7 pitici], 8 [om de zapada], ), 9
exersand mai departe, treci 11. 100
Si iti compui o poveste.De ex. Maria, o prietena are 4 prieteni intre 17 si 18 ani. Daca ai inteles metoda, stii ce nr. de telefon am vrut sa tin minte:p
Nu stiu daca ai inteles, cauta pe net poate gasesti exemple cu tehnici de invatat... dar precum am mai scris si aceste metode trebuie exersate;-)

daca nu merge nici asa...invata tot cuvant cu cuvantwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine aceeashi problema big grin serios