| iiooaannaa26061994 a întrebat:

Cine imi zice o asemanare si o deosebire intre comunism si stalinism?

1 răspuns:
| 5a a răspuns:

Comunismul este de mai multe feluri, exemplu Comunismul din Romania Ceausescu era ateu, distrugea biserici, scotea orele de religie, vroia ca toata lumea sa salute "tovarase". Toata mancarea care o producea Romania el o lua si o trimitea la musulmani, ce pot sa-ti spun a fost un om de nimic, degeaba se plang unii batrani ca au dus viata buna, da au dus viata buna la birou dar restul populatiei morea de foame. Intreab-o pe maicata cate ceasuri statea la coada sa primeasca jumate de paine? Intreab-o cat ulei primea? In schimb comunismul din Polonia a fost alt fel, tot nu lasa lumea sa iasa in afara tarii dar era mai educat conducatorul.
Stalinismul este Uniunea Sovietica, URSS-ul.
Uite niste informatii mai explicite http://ro.wikipedia.org/wiki/Stalinism