| Kidoo24 a întrebat:

Cine imi zice pareri despre liceul >militar?: si cat mai multe posibile informatiihappy?

Răspuns Câştigător
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Un raspuns dat cam tarziu dar nu strica. Pana la urma ai dat la liceul militar? Eu cel putin am dat dar am picat cu cateva sutimi. La inceput am avut o parere negativa si asta datorita/multumita ratatilor de pe internet si forumistilor care nu am absolut nici o legatura care isi dau cu parerea de pe vremea cand erau bunicii lor si armata se facea ca la rusi. Pot afirma in cunostiinta de cauza avand prieteni dar care nu spun vrute si nevrute ca liceul militar e pentru mine cel mai bun liceu la care as fii putut accede. Conditiile din LM s-au schimbat semnificativ. Am fost acolo cand am dat probele am vazut camerele si conditiile de trai. Nu este cum zic altii: dus comun cte 20, mancare ieftina. Daca era cum spuneau ei nu erau la admitere cate 700 de copii pe 120 de locuri. Am dat de 2 ori a doua oara am dat asa de forma. Eram deja anul I la liceu. Legat de asta au dat din promotii anterioare 20 de copii care au intrat toti. Concurenta in primul an cat si al doilea a fost 700 de copii respectiv 900. Astia sunt adunati copii care au dat propriu zis probele dar au cazut intre timp la probele scrise au ramas undeva la 500 respectiv 600. Era concurenta foarte mare. Daca traiuls i conditiile erau rele nu se mai ducea nimeni. Dar rata la Bac este 100% asa ca dupa parerile astora care au raspuns mai bine stai in pat si faceti si voi 40% rata la BAc si somaj la greu. Si in a 12 va bateti capul sa luati bac-ul. Cei mai buni olimpici la majoritatea olimpiadelor la etapele nationale sunt elevi de la liceele militare. Mai sunt si copii genii din licee civile dar, decat dintr-o clasa de 30 de elevi in care 10 sunt destepti si ceilalti 20 bata. Hai sa iti dau un exemplu am fost repartizat intr-un liceu stii de cat? 7.62 ce sa zic un sfert bunii restul leguma. Am invatat m-am transferat intr-unul de 9.50 stii care e faza jumate buni jumate leguma. ..Nu ma formeaza pentru viata cu nimic, toti invata pentru note, profii nu isi dau interesul. Acum am inteles eu complexitatea liceului militar cand in a 8 nu mi-am dat interesul ca asa ziceau unii. Asa ca cine mai vrea sa dea le spun invatati cat puteti de bine sa luati probele. Daca as da timpul inapoi mi-am da doua perechi de palme as invata pentru admitere pana la epuizare. Un text lung dar cu argumente temeinice.

| OnlyTheScript a răspuns (pentru captainwilmhosenfeld):

Imi poti da mai multe detalii in privat? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| Alexander21 a răspuns:

Daca mergi acolo, esti tinut la program nene, nu gluma. Dupa care bagi cam 4 ani la formare pana iti sar capacele.Dupa care mai baga si cum zicea colegu,mancare naspa,si toti imputitii pe langa tine si daca faci boacane ai urmari grave. Dupa ce ai terminat liceul te repartizeaza unde vor ei,si mergi ca nebunu prin toata tara. Dupa care daca vrei sa pleci mai repede trebuie sa platesti in avans cu nu stiu cat cazarea,masa,hainele,arma, permisele de arma, etc.Stai cuminte, si du-te undeva la un liceu tehnic.Alea sunt viitorul acum.

| Shagun a răspuns:

Eu nu am fost acolo dar a fost un prieten. Personal, nu te-as sfatui sa te duci pentru ca e na... ca in armata laughing. Te trezesti devreme, faci patul, te imbraci in uniforma te duci la scoala apoi faci si treaba ( maturi, speli, faci mancare cand iti vine randul ).
Plus ca nu te ajuta mai departe! Nu e nici un avantaj... a poate zici ca te inveti de mic dar nu stiu. Treaba ta! Bafta happy

| HappySadness a răspuns:

E mai greu ca in armata ca se respecta aproximativ programul armatei, da pe langa asta mai trebuie sa si inveti foarte bine. Si mancarea e ieftina rau ca toti au dureri de burta si greturi big grin
Si mai este si un dus la 20 oameni si nu e igienic de loc ca in loc sa faca menajera curat face cate un elev pe rand straight face
Nu iti recomand sa mergi acolo, mai bine mergi la un liceu care se face carte, nu sport si cursuri de menajera. Nu merita deloc si nu poti sa te muti ca trebuie sa dai bani pentru consumul de mancare, uniforma etc.
Plus ca are numai profilul mate-info si daca vrei sa te faci altceva nu poti. Numai daca iti place matematica, fizica, informatica, etc.
Si nu se fac decat 2 limbi straine: franceza si engleza. Daca nu esti tocilara obsedata de sport nu iti recomand sa mergi acolo. E mai bine sa alegi alt liceu decat sa risti si sa regreti mai tarziu.

| crooxel a răspuns:

Acolo am un fost coleg.era cel mai bun la sport din clasa si invata si foarte bine.si'a luat probele si a intret la liceul militar dar spune ca e foarte greu.nu prea rezista si nu au decat profil de mate-info.nu ii lasa in fiecare weekend acasa si daca iau vreo nota proasta poate sa nu'i mai lase deloc cateva weekenduri la rand.nu ai voie sa iesi din incinta decat cu cine stie ce permisiune.acolo trebuie sa faci curat, sa speli toaletele sa faci dus la comun deodata cu toate fetele...te scoli la 6. da infine ca sa ajungi pana aici trebuie sa treci probele. astea sunt:proba fizica(e vorba de un traseu si ai de facut tot felul de exercitii fiizice si rezistenta), proba psihologica(tot felul de intrebari, daca minti te prinde ca am auzit ca le formuleaza diferit si le pune de mai multe ori asta tine cateva ore)mai ai examen din romana si mate(asta e usor si il iei)si ultima chestie e media(se intra cu medii foarte mari.asa am auzit).PS:daca vrei sa scapi de gura parintilor sa stii ca liceul militar nu e un refugiulaughingde fapt e mult mai rau ca acasabig grin