| Lady.Love a întrebat:

Cine imi zice pe scurt legenda antica a lui Sisif? Dar mitul modern prezentat de Albert Camus?

Răspuns Câştigător
| Hypathia a răspuns:

Sisif (l. greacă Σίσυφος Sisfus) a fost fiul lui Aeolus, întemeietor și rege al cetății Corint. Era considerat cel mai viclean dintre muritori. Cu Merope, fiica lui Atlas, a avut mai mulți copii: pe Glaucus, Halmus și Thersander. După o versiune, ar fi fost și tatăl lui Odiseu. Pentru vina de a fi dat în vileag răpirea Aeginei de către Zeus, Sisif și-a atras asupră-și mânia acestuia din urmă și a fost supus în Infern la o caznă perpetuă: el a fost sortit să urce un deal împingând veșnic o stâncă uriașă, care o dată ajunsă în vârf, se rostogolea din nou la vale și cazna era reluată.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti din national iasi?laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a dat aceeasi tema laughing)