| dayana1me a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa imi gasesc placa sunet? de la calc. despeptu' de varmio a sters tot windows-ul si acum nu mai am placa sunet. x-[ :[

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Uite un răspuns pe care l-am dat şi altcuiva cu aceiaşi problemă şi a mers la el:

Ar ajuta dacă ne-ai da numele plăcii de sunet.
Fii atentă cum faci.
Dai click dreapta pe "My Computer", te duci la Properties, apoi te duci la tab-ul cu "Hardware" şi apoi te duci la Device Manager.
Placa ta de sunet ar trebui să apară cu un semnul exclamării galben.
Dai dublu-click pe ea şi te duci la "Details". Acolo o să-ţi apară ceva de genul "PCI\VEN_XXXX&DEV_YYYY&...". Unde "XXXX" şi "YYYY" o să-ţi apară ţie un cod de litere majuscule şi cifre.
Iei şi notezi alea şi intri pe http://pcidatabase.com/.
Dai acolo căutare după Vendor şi Device până dai de dispozitivul pe care-l ai tu.
Odată identificat, dai search pe google ce ai găsit tu alăturat de cuvintele "download driver xp".
Astfel ai să găseşti driver-ul corespunzător pentru windows-ul tău.
Îl instalezi şi va merge fără stres.

| Geo_6214 a răspuns:

Buna!
Placa de sunet inca o ai, dar nu o mai recunoaste Windows-ul pentru ca nu ai driverul de la ea. Daca sti cum se numeste placa de sunet cauta pe google driver pentru ea.
Daca nu te descurci si nu reuseste nimeni sa te ajute, atunci as putea sa intru cu TeamViewer la tine in PC sa incerc sa iti rezolv problema(daca vrei varianta asta, cred ca cel mai bine ar fi sa imi dai un mesaj cu ID-ul tau de messenger ca sa vorbim depre asta).
Sa ai o seara buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai cauta...