| sofymadd a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna niste simboluri al SUA si ce semnifica?

Răspuns Câştigător
| BellaVampire a răspuns:

Buna!
Stele si dungi
Steagul Statelor Unite, Stele si dungi, dateaza din 1777 si marcheaza inde­pendenta Americii fata de Britania.
La origine, steagul a avut 13 stele al­be (cate una pentru fiecare colonie) pe fond albastru si treisprezece dungi, 7 rosii si 6 albe simbolizand – dupa George Washington – stelele, raiul – rosul, tara mama, iar albul, indepen­denta.
De-a lungul secolelor, s-au adaugat noi stele o data cu alaturarea noilor state la Uniune, iar astazi sunt cincizeci. Stelele si dungile sunt pre­zentate aici prin personificarea virtu­tii esentiale de curaj, fermitate (in la­tina Fortitudo)
Darzenia este insoti­ta frecvent de atribute de razboi — ma­ciuca, sabie si platosa - si uneori de un leu. Cand poarta un steag, repre­zinta victoria prin curaj, este prezen­tata adesea ca simbol national si re­prezinta apararea a tot ce ii este drag natiunii.
Datorita simbolismului sau, zona albastra cu cele 50 de stele este numita "uniune". Aceasta parte a steagului SUA, numita Union Jack.

Steagul federal
In 1861, inaintea Razboiului Civil american, cele sapte state aliate au adoptat steagul lor propriu, cunoscut sub denumirea de „Stele si dungi".
Era alcatuit dintr-o dunga alba plasata intre doua linii rosii, in a carei parte stanga era un cerc format din sapte stele albe (reprezentand statele rup­te) pe un fond albastru. Mai tarziu, Confederatia a cuprins unsprezece sta­te, ceea ce a facut ca aceasta emblema originala sa devina nepotrivita.
A fost inlocuita cu „Crucea Sudului" sau „Steagul Sudului": crucea albas­tra a Sf. Andrei, punctata cu stele al­be, plasata pe fond rosu. Acesta a de­venit steagul de batalie al Aliantei dupa ce a fluturat in batalia de la Manassas in 1861 si pana la demiterea Aliantei in 1865.
Astazi, Crucea Su­dului face parte din steagul statului Mississippi.

Vulturul american
Vulturul cu cap alb este specific Sta­telor Unite si este pasarea nationala a Americii, simbolizand forta natiunii. Cand este prezentat cu o ramura de maslin in piciorul drept simbolizeaza intentiile de pace.
Cele treisprezece sageti reprezinta statele originale ale Uniunii si, de asemenea, semnifica promptitudinea in razboi a Americii cand apararea impotriva agresiunii de­vine necesara. Vulturul apare pe Ma­rea Pecete, simbol al autorizarii gu­vernului federal, creat in 1782, si de asemenea, pe multe drapele nationa­le, incluzandu-le pe acelea din Illino is, Jowa, Dakota de Sud, Insulele Sfin­te si Samoa Americana.
Vulturul cu cap alb a devenit stema presedintelui Statelor Unite, fiind prezent in Biroul Oval de la Casa Alba pana si sub forma de covor, de asemenea el este prezent si pe emblema CIA (Cemtral Inteligence Agency) si a unor companii aeriene.

3 răspunsuri:
| 123junior a răspuns:

SUA=Statele Unite Ale Americi.