| bibitza a întrebat:

Cine si-a scos amigdalele si cum a fost? ati simtit "operatia"? mersi frum pentru raspuns :*

Răspuns Câştigător
| giulya85 a răspuns:

Esti anesteziat (nu adormit), ti se dezinfecteaza zona prin gura si prin nas, cu niste bete lungi si o solutie amara, apoi esti invitat intr-un scaun asemanator cu cel de la dentist, ti se injecteaza ceva(probabil tot un anestezic) in fiecare amigdala. Apoi cu un foarfece special se taie piele de care se tin amigdalele si cu un instrument asemanator unui lasso(chirurgical) sunt smulse de la locul lor. Urmeaza oprirea sangerarii (care nu e foarte mare din cate imi amintesc) si aproximativ 2 saptamani o sa ai dificultati la inghitire, cateva zile vei bea doar ceaiuri si cele 2 saptamani cred ca trebuie sa stai ferit de frig. oricum o sa vina vara.

13 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde. Multi care si-au scos amigdalele nu au simtit nimic. Eu am avut ghinionul sa am ceva puroi, inca, pentru ca (pe vremea cand eram mica) eram in permanenta bolnava si aveam amigdalele inflamate... si desi m-au tinut sub tratament inainte tot nu se vindecasera suficient. Asa ca anestezia nu a prins chiar de tot. Operatia mea trebuia sa se faca pentru ca aveam... inceput de reumatism. desi aveam doar 6 ani. Oricum de simtit simti, dar fii fara grija, (desi este extrem de neplacuta situatia si dureaza pana poti manca mancare solida) nu este ceva de nesuportat. Odata cu amigdalele mie mi-au scos si polipii... asa ca a fost "doi in unu".

| Cryss a răspuns:

Pai nu cred, am auzit ca te anesteziaza big grin. Eu nu mi le-am scos, o prietenahappy.

| sergiu25bc a răspuns:

Eu inca am amigdalele, dar dc se scot amigdalele, care este motivulsad

| bibitza explică:

Am auzit si eu ca dupa aceea iti da voie sa mananci inghetatabatting eyelashes...si la ce pofta am eu. yamy yamy ...ca nu am mai mancat de o luna inghetata, de cand am racit... crying... dar doare? o simti? ''operatia'' big grin

| bibitza explică:

Pai...eu am streptococ aurie in gat...adica mi se umfla amigdalele, fac puroi s. a... ti se umfla asa rau incat nu mai poti inghite...si nu neaparat in anotimpurile reci, chiar si vara...eu una acum doi ani am facut 25 de penicilini cu genta si era sfarsitul lui iunie... iar acum intr-o luna am luat 5 tratamente si de la nici unul nu mi-a dat inapoi (am devenit imuna la toate antibioticele)...asa ca singura optiune este operatia sad

| bibitza explică:

Multumesc iuli pentru rasp... deja nu mai vreau sa ma operez crying

| bibitza explică:

Auriu *

| sese a răspuns:

Anestezie si se injecteaza un ser pentru marirea volumului amigdalelor apoi se extrag(se taie fara durere)Este recomandata inghetata pentru inchiderea rapida a ranii si antiseptic natural.

| giulya85 a răspuns:

Stai linistita ca trece repede.si peste o luna nici nu iti mai amintesti.

| ramona_5587 a răspuns:

Pe mine m-a durut foarte tare dar dupa cateva ore mi-a trecut si nu am mai avut nimica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da frumooos.am mancat o gramada de inghetata. dupa aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a pus pe un scaun si mi le-a scos. A curs sange!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi suntem in 28/11/2010.eu am fost operat pe 26/11/2010.depinde de organism, pe mie m-a durut tot si a durat aproape 2 ore. o amigdala s-a rupt in 2 bucati iar cealalta in 3 buc.sau rupt 2 anse(lasorurile de smuls amigdalele) si una a ramas blocata pe amigdala mea. ceva crancen. dupa e ok, mici dureri dar suportabile asa ca, decat daca este singura optiune cum a fost la mine, DA daca inca mai exista tratamente, incearca-le, nu vreau sa sperii si nici sa demoralizez pe nimeni, pur si simplu asta a fost la mine.momentn sunt acasa la refacere.