| Daniela_Simo_1992 a întrebat:

Citisem pe Un site ca privarea De oxigen prin sufocare esueaza pentru ca atunci cand nivelul de oxigen din sange este prea scazut, creierul trimite Un reflex involuntar si se reia respiratia pentru ca nu mai poate fi controlata. Dar de examplu, cand Ai o punga legata pe cap, nu este transmis degeaba acel reflex? Logic ca in punga oxigen nu exista ca sa poata fi reluata respiratia normal.

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Da,asa e. In punga nu exista oxigen. Corpul este programat sa caute atomii de oxigen, daca nu gaseste, o ia razna si o tine asa pana moare. Nu dureaza mai mult de 6 minute.

| Daniela_Simo_1992 explică (pentru Donsavas):

Si daca corpul are o rana adanca, e acelasi lucru? Nu se poate respira printr o rana laughing... dar atomii de oxigen pot patrunde prin acea rana si ajuta cumva corpul de la moarte?

| Donsavas a răspuns (pentru Daniela_Simo_1992):

Nu,nu se poate. Plamanii il trag inautru! il inspiri tu, nu intra el singur! E un sistem specializat pentru respiratie, oxigenul nu poate intra in circulatie asa aiurea!