| anonim_4396 a întrebat:

Considerați răzbunarea o metoda de a clarifica o situație?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Razbunarea este arma prostului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu!
Razbunarea este arma prostului! Asa se spune in popor si pe buna dreptate, chiar este o solutie fara pic de logica si rationament, luata in general de oameni violenti si limitati intelectual.
Nici o problema nu se clarifica sau rezolva prin razbunare, ca nu dispare problema, dimpotriva, se poate amplica si genera chiar mai multe.

| SilentRain a răspuns:

Nu,razbunare generaza mai mult rau, deci nu rezolva prea multe

| OldSoul a răspuns:

De a clarifica, nu. Dar cel mai adesea te face sa te simti mai "impacat" cu tine.
Si, decat sa traiesti plin de frustrari.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In unele situatii este unica metoda de a stopa un rau ce poate deveni mult mai mare

| RobertMoon a răspuns:

Nu, după cum știi vorba proverbului. Daca te răzbuni îți poți crea și mai multe probleme, deci e exclusă varianta asta.

| Kerre a răspuns:

In cele mai multe cazuri, razbunarea duce la mai rau, dar exista si exeptii desigur.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Da. Daca cineva iti face ceva, mai bine te razbuni decat sa induri ca prostul.

| anonim_4396 explică (pentru Subsemnatul123):

De acord