| flavius01 a întrebat:

Credeti ca am talent la scris? M-am apucat de asta de aproximativ un an si unii zic ca le place, dar dintr-un motiv sau altul nu prea sunt citite "operele" scrise de mine. Astept o parere realmente sincera din partea voastra, va rog!
http://www.wattpad.com/7819969-chipul-razbunarii

6 răspunsuri:
| NeimaginabilA a răspuns:

Adevarul este ca mai ai pana sa ajungi bun, nu vreau sa zic ca e oribila, dar adevarul e ca nu te nasti gusturi si talenturi bune, ci le formezi prin fiecare incercare.
Multi renunta deoarece cred ca nu au talent, si ce gresesc!
Ei au talent dar nu s-i lau format, nu au pus destula inima si transpiratie care inseamna ca rezultatele nu vor fii satisfacatoare.
Eu i-ti zis asa:
Niciodata sa nu te multumesti cu ceea ce ai creat deoarece intotdeauna se poate mai bine!

| bogdan72 a răspuns:

Ai talent, dar la formulare; ai vocabular. Cu structura opereri stai mai prost. Am preferat tot timpul tipul romanului modern in care afli informatiile legate de personaje din actiune sau macar pe parcurs, nu din primul paragraf.
Oricum, la modul la care abordezi tema, ai avea mai mult succes cu o nuvela sau un mini-roman. Un roman propriu-zis e mult mai complex. Te-as fi laudat mai mult, doar ca nu ma impac cu genul asta plat de realism. Prefer mai degraba acel tip la limita, ca in Eliade.

| flavius01 explică (pentru bogdan72):

Multumesc pentru aprecieri! Ideea este ca aici am vrut doar sa arat cam despre ce este vorba, actiunea propriu-zisa. Desigur ca atunci cand o sa ma pun sa scriu nu am sa zic din prima pagina ca Sonia este saraca si vai si amar de capul ei. In mare si mie imi place mai mult atunci cand descopar personajul din actiune, dialoguri si fapte, dar aici nu m-am pus sa scriu "artistic", ci doar sa-mi prezint ideea.

| bogdan72 a răspuns (pentru flavius01):

Sunt si eu cam in aceeasi situatie ca tine (sunt adolescent si incerc sa ma apuc de scris). Ceea ce cred ca te-ar ajuta (pe mine ma ajuta cel mai mult), pe langa incercari, pe care deja ti le-au recomandat ceilalti, este sa citesti mai mult din autorii apreciati. Si prin apreciati nu ma refer la cei cu succes comercial (J.K. Rowlink, Tolkien, nici nu stiu altii), ci la cei pretuiti de critica, cei despre care citesti in "Romania literara", cei premiati la festivaluri nationale/internationale etc. Iti recomand sa nu te avanti la cei vechi. Moderni si contemporani e cel mai bine, trebuie sa ne adaptam timpurilor. Nu exista nicaieri o lista; ii gasesti cautand. Eu in general i-am preferat pe cei autohtoni, pana la cei straini, dar nu asta e ideea. Trebuie sa ii gasesti pe cei ai caror opere si stil iti plac cel mai mult. Doar ca exemplu, pe mine cel mai mult ma influenteaza opera lui Eliade (in general la structura si tema) si Cartarescu (mai mult la stil si estetica).

Si acum o idee distincta. Intrebai de ce nu sunt citite? Aici trebuie sa te adaptezi cititorilor. Depinde pentru cine scrii. Wattpad - nu stiu - mi s-a parut tot timpul un site de preadolescente care citesc povesti cu vampiri si iubiri de liceu rupte de realitate. Publicul larg? E si el format din mai multe sectiuni, dar multi dintre cei care citesc des si sunt preocupati de literatura sunt putin melancolici, dar de cele mai multe ori introvertiti (cel putin la publicul tanar). Cel batran; ei citesc din tinerete, poate fi doar o obisnuinta, e format din tot soiul de oameni, apreciaza mai mult realismul si temele caracteristice varstei. De fapt, asta e totul - varsta! Preadolescenta, adolescenta, tinerete, maturitate...

| Kaulytz_Damon_1999 a răspuns:

Uite vad ca ai talent dar nu te lasa pentru ca nu prea sunt citite,scrie aventura dragoste, suspans si restul, astea atrag cel mai bine oamenii care vor adrenalina si oamenii sensibili sunt multi din acestia scrie cat mai mult ca faci foarte bine multi oameni cu tralentul tau au disparut dar le-au ramas operele celebre nu te lasa profita de talent, foloseste darul care-l ai si fi tu fericita si nu alti nu asculta de nimeni, scrie ce-ti dicteaza inima si sufletul!winking sper ca te-am ajutat

| Lionelo_Alexandru_1998 a răspuns:

Salut daca faci asta de un an se pare ca o faci bine si nu te lasa de asta pentru ca o faci extraordinar parerea mea ei bine mai asculta mai multe comentarii si chiar daca nu se prea uita lumea la ce faci u nu te ingrijora daca ai talent si iti place continua...