| Victoria a întrebat:

Credeti ca elevul care trece prin liceu invatand, mergand la olimpiade si stand la ore, facandu-se apreciat de profesori, dar care nu are viata sociala, poate fi fericit?

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Fiecare simte fericirea-ntr-un mod diferit, raportat la modul sau de viata. Ce fericeste pe cineva, plictiseste pe altul. Daca merge la olimpiade, nu chiuleste de la ore, ii pasa de parerea profesorilor, inseamna ca asta-l face face fericit, cand primeste o nota buna, sau o apreciere de la profesori, simte ca a meritat efortul sau, si este fericit. Exista un proces de evolutie, si tot ce exista se supune acestuia. La fel si omul, unic, evolueaza, gaseste fericirea acolo unde alti oameni, din alta categorie sociala n-o vad.

10 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

In perioada respectiva(de scoala) da este fericit dar cand vine vacanta si nu are cu cine sa iasa, sta si se plictiseste in casa nu cred ca mai e atat de fericit.Eu cred ca ar trebui sa imbine viata sociala cu scoala pentru ca fara unul din aceste elemente ajunge la neimplinire.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu stiu, eu sunt elev de 8. 70, imi place scoala, dar nu ma omor cu ea. Am foarte multe activitati, cursuri, workshopuri, ed. non-formala si sunt si voluntar intr-o organizatie de tineret.
Cred eu ca am o alta deschidere fata de cel care nu cunoaste lume si nu invata si altceva in afara de ce ii da la scoala.

daniela
| daniela a răspuns:

Stii fiecare om are o prioritate in viata si un vis care-l poate face fericit. Poti fi olimpic si sa ai si viata sociala... nu trebuie neaparat sa fi ingust la minte si sa nu comunici.

| juniper a răspuns:

M-ai descris perfect si chiar sunt fericita happy

| juniper a răspuns:

Si nu sunt singura din clasa happy

| c0rn3l1uss a răspuns:

Nu cred... Poate cand o creste mare da...ca o sa aiba un serviciu bun etchappy... Da cat timp e la liceu si numa invata etc .nu poate fi asa fericithappy

| albastrel a răspuns:

Ce intelegi tu prin viata sociala?

| NomberOne a răspuns:

Un elev nu trebuie sa steie neaparat numai cu cartea in mana.ca asa dupa ce termina studiile intra in lume si isi zice"ba da-i cam rea lumea asta". face parte din "procesul de maturizare"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce formular a completat subconstientul tau la tema "fericire ", da poate fi fericit chiar daca nu are viata sociala, fericirea pentru el este sa rezolve probleme sa mearga la olimpiade sa fie primul, ambitie, de ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericirea noastra trebuie sa o reflectam in afara si nu invers...deci totul vine din noi si n-are legatura de cum ne percepe lumea...