| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca nota 7, 5 in teza la mate e o nota buna? Azi am dat teza, m-am verificat cu o colega sa avem aceleasi rezultate la Subiectul 1, pe urma am vorbit despre rezultatele de la Subiectul 2 si 3. Aparent ea a gresit la 3 eu si mai multi colegi avand aceleasi rezultate, printre care si cei mai buni la mate, deci a Subiectul 3 nu-mi fac griji. Dar mare fail am dat la 1 si 2, unde, paradoxal, trebuiau sa fie cele mai usoare exercitii. Un exercitiu de 0, 5 puncte nu l-am facut si pe altul de acelasi punctaj l-am facut gresit, deci deja am pierdut 1 p. N-am stiut un exercitiu de 1 p: nota 8.Si nici unul de 0, 5: nota 7, 5. Asta a fost estimarea mea (de obicei toate notele mele la mate au fost exact cum le-am estimat). Sincer nivelul meu la mate nu a fost niciodata stralucit, ba chiar mediocru. La romana am luat 9, 78 in a 5-a si nici anul asta nu-mi fac griji, dar la mate pot observa o evolutie. In cls a 5-a am luat 6 la mate in ambele semestre, deci 8 ar fi chiar ok. La mate mai am notele 10, 9, 9, 9 (nici nu va puteti imagina cat am invatat) si sunt constienta ca teza imi va strica de tot media pe semestrul asta. Intrebarea e: voi ce parere aveti de nota 7, 5? Voi ce nota ati luat in teza la mate?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exact cum ai spus si tu, esti "mediocru".

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu te mai compara cu alții. Vezi-ți de treaba și de evoluția ta.

| anonim_4396 explică (pentru FaraNume1245):

Nu m-am comparat cu nimeni altcineva, decat cu mine din trecut. Am vrut doar sa cer si parerile altora, atata tot. Ce, am zis ca X a luat nota mai mare sau mai mica decat mine?

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Depinde, cu nota 7.5 in teza ti-o rotunjeste la 8. Ca sa iti iasa media 9.50 (cu 8 in teza) trebuie sa ai numai 10. Acum ti-ai stricat media, e imposibil sa iti iasa media 10. Nu pot spune daca e nota buna sau rea. Eu am luat note de 7, 8 in teze la mate. Oricine greseste, si eu iau note mai mici tot de neatentie si ma lupt sa fiu tot timpul atent(CA NU E PRIMA DATA) dar tot asa se intampla. Verifica dupa ce ai terminat teza ai facut primul exercitiu, verifica timpul daca e asa mult timp, mai verifica(daca nu prea ai timp atunci e cazul de graba). Sfatul meu e sa faci primadata ce ti se pare simplu si dupa faci ce e mai greu. Nu are nimic la teste, teze daca faci altfel, doar sa fie rezultatul corect (dupa acest model exemplu: exericitiile 1-6: 5,2, 1,6, 3,4), daca ti se pare la examen ca ai luat nota mica poti face contestatie. Daca nu sti complet scrie ceva in acel exericiu poate iti da ceva puncte.

| Stefanxzbnm a răspuns:

Ce clasă ești? Ca să pot să compar nota ce dificultatea clasei.

| anonim_4396 explică (pentru Stefanxzbnm):

A sasea. Dar pentru cineva din clasa a 8-a e usor sa compare o nota din a 5-a sau a 6-a, fiecare an e o experienta noua. Nu e ca si cum daca esti intr-o clasa mai mica iei automat nota mai mare. Da, cineva de a 8-a ar lua nota mare la un test de a 4-a sa zicem, pentru ca a trecut si el prin clasa a 4-a. Cel putin asta e parerea mea happy

| Stefanxzbnm a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru clasa a 6 a nota 8 cu tot cu rotunjire este bună după mine, încă nu îți poți stăpâni emoțiile în timpul testelor. Și în a 6a profesorii cer cel mai mult de la elevi pentru că în clasa a7a scapă oarecum de sub controlul lor. Este o notă bună, dar așa cum zice toată lumea, poți mai mult. Încearcă diferite metode de învățat până vezi ce îți folosește cel mai mult. Poți evolua, dar nu trebuie să te desconsideri singură doar pentru o notă de 8. Spor la învățathappy