| gigiro a întrebat:

Credeti ca planificarea are un rol in viata sau e total nefolositoare? De exemplu: planificarea numarului de copii, planificarea timpului, planificarea scopurilor in viata, etc. Va enerveaza planificarea? Puteti sa-mi dati exemple?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Personal nu prea obisnuiesc sa-mi fac planificari, insa de cele mai multe ori sunt foarte utile pentru a-ti putea organiza cum trebuie timpul, si toate lucrurile pe care le ai de facut. happy

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

In viata nu poti planifica totul, de multe ori sunt lucruri care nu mai depind de tine.

| Victoria a răspuns:

Depinde despre ce e vorba. Daca e vorba sa planific o calatorie sau sa-mi stabilesc scopurile in viata sunt total de acord, insa daca e vorba sa planific ca maine ma indragostesc nu.

| L a răspuns:

Cel mai bine e sa vn totul de la sine, uneori e adevarat ca ne planificam anumite lucruri care pot fi planificate, iar altele pe care ni le-am dori sa le facem nu depind numai de noi happy. De ex poti sa-ti planifici ce faci luni dar de ex nr copiilor nu depinde numai de tine. poti sa faci unul sau sa nu poti sa faci deloc.`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sper sa nu te superi ca am ales tocmai exemplul asta, dar daca iti poti planifica ziua mortii sa vina atunci cand doresti tu, atunci poti planifica si restul cu succes. Prin urmare inainte de planificarea pe termen lung ar trebuie sa fii responsabil azi si sa iei deciziile cele mai intelepte pentru ziua de azi. Modul in care actionezi azi este rezultatul, efectul de maine.(Desi vorbesc asa nu cred in Karma, ci in Dzeu) Daca azi alegi sa mananci numai fast-food, maine vei avea probleme de sanatate; Daca azi alegi sa respecti poruncile Lui Dzeu, maine vei fi in rai cu El. Degeaba ai planificat sa faci 10 copii daca maine esti in drumul spre rai...(asta ca sa te mai inveselesc putin pentru ca la inceput am vb de moarte) Deci consider ca planificarea pe termen lung nu-i valabila... poti fi rasturnari de situatii care nu depind de noi, insa felul cum "planificat" si ai actionat azi poate influenta rezultatul de maine. O zi buna!