| saresipiper a întrebat:

"Credeti ca un adolescent care a crescut alaturi de parinti restrictivi, care l-au tinut din scurt si care nu a avut niciodata prieteni, mai are sanse sa fie un om 'normal' in sensul de om sociabil, cu multi prieteni?
Influenteaza familia acest aspect din viata copilului?"

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Pe ceva de genul mi am făcut eu cercetarea lucrării de licență.
Răspunsul e da, poate, depinde și de trăsăturile lui de personalitate ereditare, nu doar de cele dobândite, dar în același timp familia influențează foarte mult viata copilului, din foarte multe puncte de vedere și își lasă amprenta asupra comportamentului și personalității copilului

| Violleta2022 a răspuns:

Ba are toate sansele sa fie un om perfect normal si sanatos, care sa-si faca prieteni dupa aceea, familie copii si sa fie fericit. Totul depidne doar de elea si ce vrae sa realizeze in viata.
Eu am fost una din cele crescute sever si "restrictionat" de parinti si totusi, sunt un om perfect normal, cu familie, copii, prieteni, foarte sociala si sincer, nu exista weekend sa nu primesc prieteni in vizita sau sa nu iesim cu ei pe undeva.
Asadar, totul depinde de vointa si personalitatea copilului, nu de restrictiile impuse de parinti in perioada copilariei.

| sierra1 a răspuns:

E un citat. Care e intrebarea TA?

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Insa numai dupa ce reuseste sa scape de sub influenta si din mediul ""spartan'' dar si ''nociv'' in care a fost crescut si ''educat'' de acea familie... limitata. Multa sanatate!

| Plato a răspuns:

Da, bineinteles ca poate. Depinde insa de cat de inteligent e. Adica poate sa fie prost si sa profite de libertate cand ajunge la ea, sa se drogheze, sa lesine in baile cluburilor etc., sau poate sa fie destept si sa faca ce n-a putut fara a impinge limitele.
Insa daca acesta nu are un caracter foarte solid, se poate ca parintii sa-l fi inhibat de tot, astfel ca toata viata sa fie dependent de aprobarea cuiva, de comanda cuiva. Probabil se va si casatori cu o femeie ce sa-l controleze exact ca parintii lui, el nefiind capabil de initiativa, neavand incredere in el din cauza ca a fost, cum am spus, inhibat de mic.

Dar da, e posibil si sa fie cat se poate de normal.

| Vanesa87 a răspuns:

Influenta familiei are avantaje mult mai multe atunci cand persoana aflata sub restrictie are capacitatea de a dobandii o alta forma de a intelege lucrurile.mai pe scurt poti mai mult decat un simpli ""normal""