| anonim_4396 a întrebat:

Credeti in relatiile la distanta ? Motivati.

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Da,cred! Spun asta din propria experienta.Nu conteza dinstanta atata timip cat e loc de afectiune,iubire,respect reciproc, incredere si comunicare. Daca nu exista respect si comunicare, o relatie merge prost si e de scurta durata chiar si daca stai cu partenerul(a) sub acelasi acoperis...In fine, fiecare cu opinile propri.happy

Răspuns utilizator avertizat
| Miuriel a răspuns:

Nu! De ce? Pai am avut o relatie de 1 an si ceva.A stat in tara 7-8 luni si dupa a plecat in afara.Ne-am intalnit dupa 6 luni, a stat o luna in tara si dupa iar a plecat.Si ne-am certat definitiv de curand. Niciodata o relatie nu functioneaza pentru ca nu stii ce face partenerul.El poate sa te insele, sau sa cunoasca o persoana de care sa fie atras si sa mai aiba inca o relatie.Si nu am fost doar eu in situatia asta, am o multime de prietene care au fost si sunt in aceasta situatie.Iti garantez, relatiile astea nu merg decat daca exista o iubire ca in povesti intre parteneri.

| MrsDraguttza a răspuns:

Da cred in relatii la distanta
Dar trebuie sa fi sigur ca ai ale partenerul potrivit
Adica sa nu te trezesti ca te inseala sau geva de genul
Trebuie sa aveti incredere
Si dupa ceva timp sa va si intalniti
Adica sa stati fata in fata nu in fata tastaturei
Sper ca te-am ajutat
Bafta!

| drhotzu a răspuns:

NU! pentru ca nu poti sa ai o relatie la frecventa redusa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In relatiile la distanta de prietenie da, am relatii de genu de vreo 5-6 ani happy.
Dar in cele de dragoste nu. De ce? Pentru ca nu stii ce face partenerul, si la un moment dat o sa cautati dragostea unde exista o mica sansa si o sa va inselati. E foarte greu sa te chinui asa. Eu am rezistat un an, dar nu inseamna ca am fost usa de biserica. laughing

| bobocel12 a răspuns:

Da. De exemplu internetul.

| bobocel12 a răspuns:

Sau locul de aici, TPU adica.

| Chitimus a răspuns:

Da. Relatiile la distanta pot sa tina daca exista comunicare si putina ambitie. Am o relatie de genul asta de 5 ani jumatate. Ne vedem odata pe an sau odata la 2 ani, cate o zi. Nu suntem absurzi, putem sa avem alte relatii atat timp cat nu ne implicam afectiv prea mult. Vorbim, tinem legatura, si suntem sinceri unul cu altul. Avem parte de cele mai mari certuri posibile dar ne impacam in aceeasi conversatie telefonica. Peste un an jumatate ne mutam impreuna deeeci, da. Relatiile la distanta rezista.

| anca10 a răspuns:

Buna. Eu chiar cred in asemenea relatii, din propria experienta. Pot spune ca sunt chiar benefice daca intalnesti persoana potrivita pentru ca te poti apropia de ea si afla noi dimensiuni ale iubirii, dar in acelasi timp poti si suferi mult... distanta. Sunt cu prietenul meu de 3 ani jumatate dintre care doi ani i-am petrecut la distanta el fiind plecat in Spania la munca. Nu pot descrie ce am trait avand in vedere ca a plecat cand aveam 9 luni impreuna si nu stiam cand ne vom mai vedea. Dar am fost amandoi tari si am avut incredere unul in celalalt dar si in iubirea noastra. Si asa s-a intamplat ca in decurs de 2 ani sa ma duca in Spania la el de 4 ori (in vacante) eu fiind eleva in casele a11a si a12a. A fost foate greu dar in acelasi timp si foate frumos, avem amintiri de neuitat iar acum suntem acasa amandoi impreuna, ne continuam povestea. Asadar eu chiar cred in asemenea cazuri.

| deeeeea14 a răspuns:

Daaa! cred, pentru ca si eu am o relatie la distanta, prietenul plecat in strainatate si sta cu mine o luna, dupa care pleaca din nou pentru 5-6 luni, si ne intelegem foarte bine. Drept dovada este relatia de 2 ani si ceva pe care o avem.Secretul este :increderea si dragostea. Daca nu exista astea 2..nici gand relatie la distanta, sau nici macar relatie normala cand va despart cativa metri, nu mii de km.