| Pleter_Dragos_1995 a întrebat:

Cu cat timp ati invatat inainte de Bacalaureat, sunt clasa a 11 a, si mi-ar trebui cateva sfaturi

Răspuns Câştigător
| StevenMetalhead a răspuns:

Păi eu eram clasa a XII-a și nu știam nimic în mate. Eram total 0. Din câte îmi aduc aminte era prin februarie când am înțeles că dacă nu susțin bacalaureatul, apoi ce fac mai departe. Deci am găsit toate cărțile de mate din a 10-a - 12-a și am început să studiez fiecare compartiment, căutam și de prin a 7-a, a 8-a teme pe care nu aveam baza. În fiecare zi câte o oră- două de mate. Nu știam ce era procrastinarea, la fiecare temă îmi puneam vreo 15-20 exerciții și le făceam singur sau după exemple. Și am găsit bac-uri de anii precedenți, ca la urma urmei să-l susțin.
Acum sunt la facultate de inginerie, datorită faptului că am învățat matematica happy. Deja la celelalte materii tot luam bacalaureate din anii precedenți și comparam, citeam cărți, antrenam gramatica și eseile pentru limba străină.

Sfatul meu este să privești disciplinele de BAC și să te întrebi ce concret nu înțelegi, iar apoi să-ți acorzi vreo 30-60 minute pe zi sau de 3 ori pe săptămână, deja la putința ta, dar nu trage de timp, dacă ai dori să capeți note mari la BAC. Succese.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu am plecat de la 0 la matematica si biologie prin luna aprilie, deci cu putin timp inainte sa dau BAC-ul. La romana aveam cunostinte, insa la cele doua mai deloc. Matematica a fost, intotdeauna, pentru mine, foarte grea. Am priceput-o greu, am lucrat intens din doua culegeri, mai ales in ultima luna, fiind si ajutat de unii colegi. Biologia am inteles-o repede, in doua saptamani, invatand dintr-o carte foarte buna.
Am luat BAC-ul din prima cu urmatoarele note: 8.45 romana, 6.15 matematica, 9.40 biologie, mult mai mari decat ma asteptam. Eu am reusit sa invat in cateva luni, insa mi-am propus doar sa il promovez. Tu daca iti doresti o nota mare si sa nu te aglomerezi pe ultima suta de metri, ar trebui sa o iei usor din semestrul al doilea si sa lucrezi constant pana la examen.

| Justme1997 a răspuns:

Am învățat cam in ultimele 2 luni, l-am promovat cu note in jur de 7

| Pleter_Dragos_1995 explică (pentru Justme1997):

La ce materii?

| Justme1997 a răspuns (pentru Pleter_Dragos_1995):

Romana, istorie, geografie +competente, engleza

| Demetrov a răspuns:

Pai cu 3-4 luni inainte de bacalaureat

eu am de dat la : Media, Atestat in media ( asta nu il includ la proba de bacalaureat ), Biologie / Fizica / Chimie, Romana, Mate ( M2), Competente digitale, Engleza. Eu zic ca cu 3-4 luni e ok, dar sa inveti serios.