| Gabitaancutaelena a întrebat:

Cu ce te ajută pastilele pentru Anxietate? Cum te simți când iei o pastilă?

2 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Fac cumva, ceva la nivelul neurotransmitatorilor astfel incat anxietatea se reduce. Insa nu sunt pentru vindecarea anxietatii, ci pentru controlul ei, al simptomelor. Ceea ce are sanse mari sa vindece este psiho-terapia.

| 99290 a răspuns:

Depinde de pastile și depinde de doză.
Pe mine unele pastile m-au calmat și mi-au dat o senzație așa. in care nu mă puteam stresa, ceea ce era bine, dar nici daca voiam să mă bucur nu puteam; îmi scurgeau cumva energia. Unele îmi provocau somn. Altele îmi ameliorau intr-un fel sau altul stresul dar pe de altă parte simțeam cum mă agită și cum îmi dă foarte multă energie. Indiferent dacă sunt naturiste sau nu, pe baza prescripției medicale sau fară, administrate pe timp îndelungat pot duce la îngrășare și umflarea feței. Iar dozele mari pot determina halucinații (din proprie experiență doar, cu niște sedative naturiste aparent inofensive). Unele se folosesc ca tratament, până iși intră în ritm și incep să se vadă efectele; altele cu efect rapid luate în momentul in care simți că ai nevoie urgentă.
Ai putea incerca mai multe si sa vezi cum e; e bine cred. să le iei pe o perioada determinata in care intri cumva intr-un "maraton" de reducere a anxietatii, apoi sa renunti treptat la ele, ci sa nu faci ca mine, să vezi că-i bine și dupa să-ți fie frică să le mai lași gândindu-te că vei revenii la starea initiala.