| Insurgent a întrebat:

Cum a murit Marilyn Monroe?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se presupune că în urma unei supradoze de medicamente!
Pa, pa.

| Aly_3645 a răspuns:

Buna
Monroe pe canapeaua unui psihiatru ies la lumina dupa 43 de ani de la moartea actritei si arata care era starea acesteia cu cateva luni inainte de a se sinucide, scrie cotidianul "The Independent". Ziarul "Los Angeles Times" a publicat fragmente din materialele tiparite dupa casetele inregistrate de dr. Ralph Greenson, psihiatrul actritei, cel care a initiat-o pe aceasta in aplicarea tehnicii "liberei asocieri". Monologurile publicate contin descrieri ale barbatilor din viata actritei, trecandu-i in revista pe toti, de la fosti soti la membrii familiei Kennedy. Sunt amintite, rand pe rand, ambitia ei de a juca in roluri serioase, conflictul cu studioul, senzatia ca frumusetea ei incepea sa paleasca. Toate aceste destainuiri au iz de indiscretie, exceptie facand partea care se refera la John F. Kennedy, presedinte al Statelor Unite ale Americii: "Marilyn Monroe este un soldat. Comandantul ei este cel mai maret si mai puternic om din lume. Prima indatorire a unui soldat este aceea de a se supune comandantului sau", declara actrita in materialul respectiv. Nu se face nici o aluzie in aceste confesiuni despre o posibila relatie amoroasa intre Monroe si presedintele SUA, nu reiese decat o mare admiratie.

Confesiuni fierbinti

Fratele mai mic al presedintelui nu a impresionat-o prea mult: "Ce sa fac in legatura cu Bobby? Dupa cum se stie, nu exista prea mult loc in viata mea pentru el. Vreau ca altcineva sa ii spuna ca s-a terminat intre noi. Am incercat sa il rog pe presedinte sa o faca, dar nu am reusit sa ajung la el", marturisea Marilyn.

Materialul contine de asemenea unele confesiuni fierbinti despre o aventura de o noapte, alaturi de actrita Joan Crawford. Marilyn Monroe vorbeste deschis despre mariajele ei esuate, sustinand cu insistenta ca inca il mai iubeste pe primul ei sot, Joe DiMaggio: "Joe n-a putut ramane casatorit cu un star de cinema. El are in capul sau incapatanat de italian imaginea traditionala a sotiei italiene".

Cu dramaturgul Arthur Miller a fost altfel: "Faptul ca m-am casatorit cu el a fost greseala mea, nu a lui", mai spune actrita. Pe aceste casete, actrita (despre care se spune ca a murit in urma unei supradoze de tranchilizante) nu pare deloc deprimata, scrie cotidianul citat. Ea vorbeste despre planurile pe care le avea de a-si revigora cariera printr-o aparitie intr-o productie shakespeariana: "Am citit toate piesele lui Shakespeare si am repetat mult... Am sa incep cu Juliet. Nu rade". Alta latura a acestor confesiuni este aceea in care actrita declara ca nu a avut orgasm decat dupa interventia terapiei, cu ajutorul careia si-a dat seama ca totul se afla in puterea mintii.

"Nu cred ca s-a sinucis"

De asemenea, fostul procuror John W. Miner (care la vremea cand Marilyn a murit era seful departamentului de Medicina legala al Procuraturii) a ascultat inca de atunci aceste casete si a tras cateva concluzii: din ceea ce afirma, Marilyn planuia sa ajunga cea mai bine platita actrita de la Hollywood (astfel incat sa-si poata permite orice), si ca, pentru a juca intr-o piesa de Shakespeare il va angaja chiar si pe Laurence Olivier, (caruia voia sa-i plateasca oricat ia-r fi cerut). Fostul procuror sustine ca "oricine asculta aceste casete isi va da seama ca Marilyn Monroe nu s-a sinucis. Avea prea multe planuri de viitor, prea multe motive sa traiasca, si mai ales, pentru ca, in final, descoperise cu ajutorul psihiatrului sau, satisfactia fizica pe care nu o cunoscuse niciodata. Sunt sigur ca aceste casete au fost distruse de dr. Greenson, care a murit acum cativa ani. Astfel, eu sunt singura persoana in viata care am auzit aceste confesiuni. Sunt convins de faptul ca Marilyn nu s-a sinucis si imi doresc de multa vreme sa am aporbarea autoritatilor pentru o noua autopsie a cadavrului, care, aflandu-se intr-o cripta destul de bine izolata, s-ar fi putut conserva suficient de bine pentru a mai furzina dovezi concludente. I-am promis de atunci doctorului Greenson ca voi pastra confidentialitatea continutului acestor casete, desi am suportat presiuni enorme din partea mass-media. As fi pastrat secretul in continuare, daca nu ar fi aparut acele voci care insinuau ca dr. Greenson este vinovat de moartea lui Marilyn. Am intrebat-o pe vaduva doctorului daca ma elibereaza de promisiune, iar ea a fost de acord sa fac tot ce este omeneste posibil sa apar si sa reabilitez numele sotului ei" a marturisit John W. Miner.

| schindlerww a răspuns:

Exista mai multe ipoteze, printre care:

1. sinucidere prin supradoza - eu nu prea cred in asta, deoarece ea avea toata viata ei inainte: urma, peste cateva zile, sa se recasatoreasca cu Joe DiaMaggio, avea 2 filme de realizat etc...

2. ucisa de "clanul Kennedy" (avand in vedere presupusele sale relatii cu cei 2 frati) - prea SF pentru mine;

3. asta mie mi se pare cea mai plauzibila: psihoterapeutul ei (nu-i mai stiu numele) i-a prescris Nembutal si i-a spus doctorului de la care facea rost de medicamente pentru Marilyn sa nu ii dea acesteia nimic, Dar el "nu a ascultat" si i-a dat clorhidrat. Medicamentele au reactionat negativ, sa spunem, cauzandu-i moartea. Cumpana aici este faptul ca se vehiculeaza ca la autopsie nu s-au gasit urme.

Alta ar fi (mie mi se pare cea mai comica) versiunea unei batrane rusoaice (ce sustine ca este un fost spion), care a spus ca Marilyn a avut legaturi cu URSS parca si astfel, stiind informatii secrete, a prezentat o amenintare. laughing

Sper ca te-am ajutat!

Andreea

| claraenicavalentina7000000 a răspuns:

Marilyn monroe a fost omorata pentru a nu spune ca a fost cu presedintele americii.