| euu1234567 a întrebat:

Cum as putea sa imi conving parintii sa imi acorde ceva mai multa incredere? Imi doresc si eu timp pentru mine sa mai ies din casa. In fiecare weekend noi mergem mereeeeeeeeu la tara. Acuma ca a inceput si scoala nu o sa mai prea am voie pe afara. Si chiar vreau sa mai petrec si eu timp cu prietenul meu.Macar intr-un weekend. Nu cer prea mult. Mama mea mai are sa fie de parere ca ma trimite la produs daca ma duc si eu 3-4-5 ore cu prietenul meu pe undeva. Ma suna din 5 in 5 minute. Inteleg ca se ingrijoreaza, dar am si eu 15 ani! Cred ca sunt destul de descuiata la minte. Nu-s proasta. Dar nu vad care e problema daca ne intalnim ori la mine ori la el si sa facem teme... Parerea mea e ca se uita mult prea mult la televizor. Mai ales mama care m-ar lega cu lanturi de pat ca sa nu plec mai mult de 10 metrii de langa casa. Cat despre tata... nu se baga. Idei? Plz help. puppy dog eyes :*

3 răspunsuri:
| Sonniiaa a răspuns:

Trist

| AlexJX90 a răspuns:

Problema asta eu si cu inca 2 prieteni o numim "exces de ingrijire" si eu am parinti asa ma lasa ziua sa ma duc de exemplu la fotbal sau prin oras cu fete sau cu baieti dar cand mai vreau sa merg cu prietenii la un rau de langa oras parca le-as da cu parul in cap spun ca cica pe acolo sunt nebuni care pot sa ne omoare au sa ne dea cu parul in cap pe tata nu-l acuz chiar asa ca el este mai bun dar mama...am si eu 13 ani si nu-s vreun din ala care nu stie nici un fluture sa prinda pot avea grija de mine oricum asta este si mai este ceva tot din aceasta problema dar care ma bucura foarte tare: tata daca ma prinde cu o tigare in mana ma decapiteaza si asta ma bucura pentru ca eu nu vreau sa am probleme cu ficatul sau cu alte organe din prostia aia plus ca dai banii mai bine mi-as lua un suc si cu problema ta eu cred ca ar trebui sa ii spui si tu cu putin curaj "mama lasa-ma sa imi petrec viata pentru ca daca tot stau in casa voi deveni emo "

| bcristyna a răspuns:

Am si eu o fiica de 14 ani, are si ea un prieten, intr-adevar se intalnesc doar in weekend.Incearca intr-o zi cad mama ta este in toane bune, in timp ce o ajuti la unle treburi prin casa sa deschizi acest subiec, subtil.Probabil ca intre voi doua nu exista comunicare, poate ca ceva a marcat-o pe mama ta in tinerete.Ar trebui sa stie ca daca este sa se intample ceva "rau' se poate intampla oricand, chiar si cand vi de la scoala.Din pacat multe mame inceraca sa fie posesive si atunci cand dau gres se intreaba "oare unde am gresit". Este importanat si ar fi bine, ca atunci cand deschizi acel subiect sa fie si tatal tau de fata.Inceraca sa ii faci sa aiba incredre in tine, sa vada ca esti stapana pe tine si matura.