| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sa imi fac prieteni in clasa.
Sunt colegii mei,si tin la ei,dar ei nu tin deloc la mine,am facut multe greseli.
Am stat putin cu doua fete din clasa,am inceput sa radem sa glumim.
Ce as putea face sa fim mai uniti, sa ma bage in seama?
As fii recunoascatoare daca ati raspunde

Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Buna.
As putea sa spun ca sunt aproape in aceeasi situatie ca si tine.Adica,la mine in clasa nu tin la mine decat vreo cativa copii, pentru ca.iti dai seama,nu ne intelegem cu totii desi ne cunoastem de atatia ani,incat ai putea spune ca ne-am saturat unul de altul.
Daca vrei sa ii faci mai apropiati de tine,asta nu inseamna ca neaparat trebuie sa le faci temele,asa cum a zis mai inainte utilizatorul ce a postat primul, fiindca, cam in asta consta"ajutarea la teme".
Normal ca trebuie sa mai faci si tu o gluma.dar in limita bunului simt, adica sa nu iti bati joc, sa nu ii faci pe altii sa rada si pe altii sa sufere daca ma intelegi.
Oricum prietena n-ai sa poti fi cu toata clasa si uenori nici n-ai nevoie de o haita de prieteni care pana la urma dintre toti doar 2-3 se pot numi asa.
De ce nu continui cu fetele alea, daca voi va intelegeti?

| anonim_4396 explică (pentru facepalmlol):

O sa stau cu ele. Dar sunt unii copii care ma fac mai vesela, si as vrea sa fiu prietena cu ei

| facepalmlol a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e foarte bine.
Mult noroc!

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Crezi ca e o cale speciala de urmat sa-ti faci prieteni?
Incerca sa fi tu insuti.
Daca esti prea cuminte si in banca ta, nu e bine.
Daca esti mai increzuta iar nu e bine.
Incerca sa fi genu de fata sociabila si glumeata si vei vedea ce usor iti faci prieteni, asta daca stii sa ti alegi.
Unit nu va fi nici un colectiv, mereu se va gasi cineva care strica totul.
Daca ai facut multe greseli, incerca sa le indrepti si sa-ti ceri scuze.

| positivity a răspuns:

Nu trebuie să aștepți să te bage ei în seamă, dacă vrei ceva trebuie să știi cum să obții acel lucru.
Comunică mai mult cu ei, şi dă-le temele. Două principii importante pentru acești colegi ai tăi.

| AtateaConditii a răspuns:

Sa ii ajuti la teme, sa le iei apararea cand apare un scandal cu dirigintele, sa faci glume cu ei.

| Mihail2020 a răspuns:

Salut.
Daca vrei sa ii faci mai apropiati de tine,nu sa ii ajuti la (teme,teste,etc).
Toti facem cate o gluma,doua dar pana la o anumita limita, bunul simt fata de ei (sa iti bagi joc de ei, sa faci pe uni sa rada iar alti sa sufere din urma ta).
Prieteni nu poti fii cu toata clasa, ca si cum ai zice ca esti prieteni cu toata scoala, trebuie sa ai 2-5 prieteni care sa te ajute atunci cand este nevoie de tine la bine sau la rau.(Sa iti dea sprijinul necesar pentru tine).
Sa te incurajeze si sa poti merge mai departe, oricum continui sa vorbesti cu fetele alea si sa va intelegeti de minune.
Oricum ai prietene bune si te ajuta cand ai nevoie.

| Urpaniel a răspuns:

Fă glume, ai grijă să fie amuzante.

| amelicika a răspuns:

Salut!
Sa nu fii asa de timida fii distractiva atractiva!

| amelicika a răspuns:

Fii mai distractiva atractiva!

| BfmvMT a răspuns:

Sa sti sa te abtii, la modul ca atunci cand te enrvezi si ai vrea sa te contrazici, mai bine zici ca ei si faci ca tine. Nu exagera in a fi " draguta" pentru ca ce e mult strica, nu te stradui prea mult ca strica. Fi tu insati dar nu prea tafnoasa si daca nu te accepta asa, inseamna ca nu se poate, mai sunt destui oameni pe Terra.